14. července 2009 14:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Itálie zrušila černobylský zákaz, začne stavět jaderné elektrárny

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA Itálie chce po roce 2013 začít s výstavbu vlastních jaderných elektráren. Na italsko-slovenském fóru v Bratislavě to dnes řekl italský ministr pro ekonomický rozvoj Claudio Scajola. Italský parlament minulý týden po dvou dekádách povolil výrobu energie v jaderných elektrárnách, která byla od výbuchu elektrárny v Černobylu zakázána.

Výstavba nových jaderných zdrojů v Itálii by tak začala v době, kdy Slovenské elektrárny (SE) dokončí dva nové bloky elektrárny v Mochovcích.

Většinovým vlastníkem SE je italská společnost Enel, jejímž největším akcionářem je italská vláda. Celková investice má dosáhnout 2,7 miliardy eur (asi 70 miliard korun), z kterých se 2,2 miliardy eur vykryjí z vlastních zdrojů. Podle Scajoly jde o největší investici italských firem v zahraničí.

"Jakmile dokončíme práci zde, začneme práci v Itálii," řekl Scajola. Dodal, že jeho země platí v současnosti za elektřinu o třetinu více než ostatní země střední Evropy. "Nechceme produkovat elektrickou energii v jaderných elektrárnách v jiných zemích, ale u nás doma, (...) abychom byli doma bezpeční," řekl Scajola.

Na Slovensku plánuje vybudovat jadernou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích ve spolupráci se slovenskou vládou i českým ČEZ. Začátek výstavby je plánován na rok 2014, do provozu by měla být uvedena v roce 2020.

ČTK