27. května 2013 14:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Italové, Němci i Slováci jdou proti Česku. Neuznávají pražskou šunku

Restauratér Tomáš Karpíšek se staropražskou šunkovou kýtou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restauratér Tomáš Karpíšek se staropražskou šunkovou kýtou. | foto: Lidové noviny

PRAHA Proti návrhu českých uzenářů, kteří chtějí získat ochrannou známku Evropské unie pro pražskou šunku, jsou čtyři členské státy unie. Proti zařazení mezi zaručené tradiční speciality podaly v připomínkovém řízení námitky Itálie, Německo, Rakousko a Slovensko.

Italové podle úřadu s navrhovaným zápisem nesouhlasí, protože jejich uzenáři používají název pražská šunka (Prosciutto di Praga) pro výrobky, které připravují podle odlišné receptury než čeští výrobci.

Italská varianta prosciutto cotto di Praga.

Italská varianta prosciutto cotto di Praga.

Podobné výhrady mělo i Slovensko a Rakousko. Obě země společně s Německem namítají, že pražská šunka je název obecně známý a používá se dlouhodobě pro výrobky, které vyrábějí uzenáři v EU podle jiné receptury.

Anketa

Patří podle vás pražská šunka mezi tradiční evropské speciality?

Ano – je jedinečná. 474
Ne – nejde o specialitu. 352
Nevím – neumím posoudit. 392

Při snaze o získání certifikátu Český svaz zpracovatelů masa spolupracuje s ministerstvem zemědělství. "Jsme připraveni pomoci jim při vyjednávání s členskými státy a pak i s Evropskou komisí, aby se Pražská šunka dostala mezi zaručené tradiční speciality. Mezi naše priority totiž patří ochraňovat kvalitní potraviny a tradiční receptury jejich výroby," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Václava Tampíra z tiskového oddělení ministerstva má Česko nyní čtvrt roku na dohodu s nesouhlasícími státy, o výsledku jednání musí následně informovat Evropskou komisi. V případě komplikací je možné dobu o další tři měsíce prodloužit.

Tradiční výrobek

V Česku se označení pražská šunka používá pro šunku nejvyšší jakosti vyrobenou z vepřové kýty, kde je původní tradiční oválný tvar masa zachován použitím takzvaného pražského řezu.

V zemích, které mají proti zařazení výrobku na seznam EU výhrady, většinou řezníci tento postup nepoužívají. Například na Slovensku šunku naráží do polyamidového obalu.

Pražská šunka se podle různých zdrojů vyrábí od druhé poloviny 19. století. Nejznámějším výrobcem pražské šunky býval Antonín Chmel, který měl firmu v Praze nad Nuselskými schody. Zejména v meziválečném období byla pražská šunka významným exportním artiklem.

"Pokud dojde k dosažení dohody mezi státy, bude název zapsán," uvedl Tampír.

V opačném případě o výsledku rozhodne hlasování jednotlivých států na jednání Výboru pro politiku jakosti zemědělských produktů.

Záruka tradice

Zaručená tradiční specialita je označení, které není spojené s určitou zeměpisnou oblastí.Pokud zákazník koupí takto označený produkt, měl by mít zaručeno, že výrobek je tradičním způsobem podle schválené receptury vyráběn nejméně 30 let.

Evropská unie rozlišuje kromě tradiční zaručené speciality ještě chráněné zeměpisné označení (PGI) a chráněné označení původu (PDO). Tyto dvě ochranné známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti.

Jedno ze tří označení může v současnosti užívat přes tři desítky českých výrobků. Celkem je na unijním seznamu více než 1000 produktů.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…