20. října 2019 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Italové protestují proti tendru na vrtulníky. Napsali českým poslancům, Foldynovi spadl e-mail do spamu

Vrtulník AW139M. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník AW139M. | foto: CC BY-SA 2.0: Campaign Against Arms Trade; Wikimedia

Praha Italský výrobce vrtulníků AW139M Leonardo si stále věří, že může uspět v české zakázce na armádní víceúčelové stroje. I když už minimálně od března je zřejmé, že se Česko rozhodlo pouze pro americké dodavatele náhrady za dosluhující sovětské helikoptéry.

Italská společnost Leonardo vypadla ze skupiny možných uchazečů o zakázku na dodávku armádních vrtulníků už letos na jaře. Ministerstvo obrany se rozhodlo využít nabídky jednání výhradně s USA. A to nikoli v otevřeném tendru, nýbrž formou mezivládní dohody.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) pak v srpnu ukázal na řešení od firmy Bell. Ta Česku nabízí osm víceúčelových vrtulníků UH-1 Venom a čtveřici bitevních AH-1Z Viper. Cena za kompletní dodávku, výbavu a zaškolení má činit 17,6 miliardy korun. Původně byli ve hře kromě Italů a USA také Němci a Jihokorejci.

Vrtulník Bell AH-1Z Viper americké armády
Vrtulník Bell UH-1Y Venom americké armády.

Právě Italové se ale s výsledkem nechtějí spokojit. Už v červenci zaslali na ministerstvo obrany seznam výtek ke způsobu, jakým resort obrany při výběru dodavatele postupoval. LN nyní získaly kopii e-mailu, který rozeslali vybraným poslancům. Z něj vyplývá, že ho považují za netransparentní a diskriminující.

„Jsme přesvědčeni, že jsme nabídli lepší produkt s mnohem výhodnějšími finančními a dodacími podmínkami. Přesto – podle toho, co čteme v médiích – se zdá, že naše nabídka nebude ani vyhodnocena a porovnána s nabídkou USA,“ stěžuje si Francesco Barontini, zástupce firmy Leonardo v dopise českým politikům.

Zdůraznil zároveň, že jeho společnost nedostala prostor objasnit, jak chce splnit podmínku prokázání bojové zkušenosti italských vrtulníků. „Pokud by byl tento proces zcela a skutečně transparentní, měl by být tento požadavek formálně specifikován a vhodně definován v žádosti o informace nebo v poptávce,“ upozornil Barontini. A to s dovětkem, že stroj AW139M by možná mohl splnit i tento „náhle přidaný“ požadavek. Ten ale podle něj odporuje původní české poptávce po víceúčelových vrtulnících.

Vrtulníky pro českou armádu.

Barontini si postěžoval poslancům, že ačkoli se veřejně hovoří o tom, že dodavatel zakázky je znám, ministerstvo obrany prý Leonardu odpovědělo, že proces výběru ještě neskončil.

Italský manažer v dopise, který měli poslanci dostat elektronickou poštou 7. října, zmiňuje, že společnost se několikrát snažila kontaktovat s žádostí o setkání náměstka ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování Filipa Říhu. Podle Barontiniho marně.

Jako jediný ze skupiny pěti poslanců výboru pro obranu, které LN kontaktovaly, potvrdil e-mail od jistého „Franceska“ Jaroslav Foldyna (ČSSD). Protože mu ale spadl do spamu a sám nehovoří anglicky, nereagoval na něj.

Redakce kontaktovala i samotného Barontiniho s dotazem, zda již obdržel od někoho z českých politiků reakci. „Do současné chvíle nikdo neodpověděl. Věřím, že někdo odpoví, protože jsem tento e-mail rozeslal všem členům sněmovních výborů pro obranu a pro bezpečnost,“ řekl LN Barontini.

Ministerstvo: Je to uzavřené

Pro ministerstvo obrany je ale záležitost uzavřená. Experti se zabývali všemi nabídkami zevrubně, uvedl včera Jakub Fajnor z tiskového oddělení resortu.

„S výtkami nesouhlasíme. V rámci průzkumu trhu byly hodnoceny všechny doručené nabídky, včetně italské. Věnuje se tomu i závěrečná zpráva hodnotící komise,“ sdělil LN Fajnor. Zdůraznil, že Češi trvají na požadavcích, které jsou důležité pro vojáky.

„Armáda požaduje v praxi osvědčený vojenský vrtulník, takovou nabídku jsme dostali jen od americké strany. Na dopis od právního zástupce společnosti Leonardo jsme v souladu se zákonem odpověděli,“ dodal Fajnor.

Odmítl zároveň výtku, že by se byl vyskytl problém v komunikaci s dodavateli. Na prosbu o setkání zástupců Leonarda s náměstkem Říhou prý resort adekvátně zareagoval.

„Na žádost o schůzku s náměstkem Říhou jsme také reagovali a nabídli termín podle jeho možností, dosud nemáme odpověď,“ konstatoval Fajnor.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....