28. prosince 2011 15:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Italové šidí stát. Musí omezit platby v hotovosti

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

ŘÍM/PRAHA Neapolská hudebnice Floriana d'Andreaová si s sebou při nákupu hudebních nástrojů a aparatury nosí naduté ruličky eurobankovek. Tento návyk však bude muset změnit, neboť Itálie stanovila limity na platby v hotovosti, aby omezila daňové úniky.

"Koupila jsem si drahou zvukovou aparaturu, a když jsem požádala o účtenku, prodavač navýšil cenu," říká d'Andreaová. V hotovosti pak zaplatila 1600 eur (42 800 korun). Přestože vlastní platební kartu, používá ji jen velmi zřídka.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak píše agentura Bloomberg, omezení hotovostních plateb je součástí reformy, kterou na začátku prosince zavedl premiér Mario Monti. Ten přitom do úřadu nastoupil teprve před měsícem.

Chce, aby všichni, včetně drobných podnikatelů a řemeslníků, přestali provádět velké transakce v hotovosti a přešli na platební karty. Strop stanovený pro transakce v hotovosti byl snížen z 2500 eur na 1000 eur (zhruba z 64 tisíc korun na 26 tisíc).

Nevybraných 120 miliard eur

Italové se však oprávněně obávají zvýšení cen. Mnozí obchodníci totiž nabízejí slevy těm zákazníkům, kteří platí v hotovosti a nevyžadují stvrzenku. Ušetří tak 21 procent na nepřiznané dani z přidané hodnoty.

Itálie tak podle úřadu pro výběr daní Equitalia ročně přichází o 120 miliard eur (3,2 bilionů korun). Země navíc vydá 10 miliard eur (267,5 miliard korun) ročně na zabezpečení a zpracování hotovostních transakcí, jak uvádí asociace bank ABI.

Monti bere eliminaci daňových úniků jako jednu z možností, jak snížit dluh země dosahující částky 1,9 bilionu eur (50,8 bilionů korun). To je více než dluh Španělska, Řecka, Irska a Portugalska dohromady.

Reforma staví vládu proti mnohým Italům, kteří raději za vše, od svatebních hostin až po rekonstrukce domů, platí hotově. To umožňuje obchodníkům snížit či nepřiznat příjem a kupující na oplátku získají slevu. Podle ministerstva financí mnohé menší společnosti vyplácejí svým zaměstnancům platy v hotovosti. Ti si tak mohou vykázat nižší příjmy a ušetří na dani.

Platební karty v Itálii nezakořenily

Italové své platební karty využívají velmi omezeně, v průměru 26krát za rok, respektive pětkrát méně než v Británii, jak uvádí italská centrální banka.

"Zvyk používat hotovost je v Itálii silně zakořeněný, dokonce i mezi těmi, kteří stát okrádat nechtějí," uvedl náměstek ministra financí Vittorio Grilli. Proto vláda upustila od záměru snížit limit na hotovostní platby na 500, případně 300 eur a stanovila ho na tisíc eur, aby Italové měli čas se přizpůsobit novým pravidlům.

apaAnežka Palková

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.