5. srpna 2009 16:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Italové vyšetřují UniCredit kvůli daňovým unikům

UniCredit Bank se stala druhým největším akcionářem v O2 po skupině PPF | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UniCredit Bank se stala druhým největším akcionářem v O2 po skupině PPF | foto: Reprofoto

MILÁN Italská policie vyšetřuje banku UniCredit a podezírá ji z možných daňových úniků v souvislosti s využitím komplexních finančních produktů britské banky Barclays. Tvrdí to zdroje agentury Reuters.

UniCredit je největším finančním ústavem v Itálii a ze všech bank v západní Evropě se nejvíce angažuje na trzích střední a východní Evropy. Působí také v České republice.

Policii také zajímá, zda podobných produktů u jiných bank využil také konkurenční ústav Intesa Sanpaolo. "V tuto chvíli se to (vyšetřování) žádných dalších bank netýká," řekl zdroj, který si nepřál být jmenován.

Finanční policie se ale prý začala případem poprvé zabývat asi před třemi měsíci.

Úřady prohledávaly kanceláře UniCredit a získaly elektronické záznamy od UniCredit, Intesy i od banky Barclays, která je podle tržní hodnoty druhým největším finančním ústavem v Británii.

Barclays se k informacím zdrojů nechtěla vyjadřovat, zástupci Intesy naopak uvedli, že jejich banka s vyšetřovateli plně spolupracuje. UniCredit sdělila, že poskytne maximální spolupráci s každým úřadem, který ji požádá. "Jsme přesvědčeni o správnosti všech kroků, které banka provedla," sdělil ústav.

Britský list Guardian v březnu informoval, že Barclays zmíněný finanční produkt pro Itálii, kterému dala název Project Brontos, zavedla v rámci mezinárodního plánu, jehož cílem bylo umožnit vyhnout se placení daní v Británii i v jiných zemích. Barclays produkt v roce 2007 podle zdrojů nabídla bankám UniCredit a Intesa Sanpaolo. UniCredit nabídka v témže roce přijala, Intesa prý odmítla.

ČTK