27. června 2012 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejstarší banka světa, italská Monte dei Paschi, získá pomoc od státu

Vstupní brána banky Monte dei Paschi v Sieně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vstupní brána banky Monte dei Paschi v Sieně | foto: Reuters

ŘÍM Třetí největší italská banka Monte dei Paschi, která se potýká s nedostatkem kapitálu, získá státní pomoc v objemu až dvou miliard eur (zhruba 52 miliard korun). Rozhodla o tom italská vláda.

Opatření musí ještě schválit Evropská komise. Monte dei Paschi je podle agentury Reuters nejstarší bankou na světě.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda dostane od Monte dei Paschi výměnou za pomoc speciální dluhopisy. Podobné dluhopisy již banka použila v roce 2009, kdy byla poprvé zasažena světovou finanční krizí. Banka v rámci dřívější státní pomoci získala 1,9 miliardy eur, napsala agentury DPA.

Banka potřebuje navýšit kapitál o 3,3 miliardy eur

Evropský bankovní úřad (EBA) koncem loňského roku uvedl, že Monte dei Paschi potřebuje navýšit kapitál o 3,3 miliardy eur. Monte dei Paschi je jedinou významnou italskou bankou, která kvůli kapitálovým požadavkům EBA požádala o státní pomoc.

"Vládní intervence se stala nezbytnou, aby Itálie splnila závazky učiněné na říjnovém summitu EU," uvedla italská vláda. Dodala, že Monte dei Paschi si nebyla schopna zajistit kapitál ze soukromých zdrojů kvůli vrtkavým podmínkám na trhu.

Italské a španělské banky v problémech

Italské banky mají problémy, protože Itálie se na počátku tohoto roku vrátila do recese a úsporná opatření vlády a další reformy snižují poptávku a mají dopad na ekonomiku. Banky tak mají problémy s nárůstem objemu špatných úvěrů, mají omezený přístup k financím a slabé zisky.

Španělsko v pondělí oficiálně požádalo eurozónu o pomoc pro svůj bankovní sektor. Členské země eurozóny již dříve uvedly, že jsou španělským bankám ochotny poskytnout až 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč). Konečná výše finanční pomoci bude stanovena později.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz