12. srpna 2011 21:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Italská vláda schválila úsporná opatření

Silvio Berlusconi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvio Berlusconi | foto: Reuters

ŘÍM Italská vláda schválila další úsporná opatření, která mají pomoci zemi k vyrovnanému rozpočtu již v roce 2013 a uklidnit finanční trhy. Původně země počítala s vyrovnaným rozpočet v roce 2014.

Na tiskové konferenci o tom informovali premiér Silvio Berlusconi a ministr hospodářství a financí Guilio Tremonti. Opatření nyní musí do 60 dnů schválit parlament. Kabinet schválil opatření navzdory silnému odporu představitelů regionálních vlád a místních samospráv. Podle nich jsou nová opatření sociálně nespravedlivá. 

ÚSPORNÁ OPATŘENÍ

Nová opatření mají v příštích dvou letech snížit rozpočtový deficit o 45 miliard eur (1,1 bilionu Kč), z toho o 20 miliard v příštím roce. Zahrnují vyšší daně a nižší výdaje. Deficit státního rozpočtu v roce 2012 má činit 1,4 procenta hrubého domácího produktu a v roce 2013 bude rozpočet vyrovnaný. Letos by rozpočtový deficit měl činit 3,8 procenta HDP.

Vláda rozhodla o zavedení mimořádné daně pět procent u příjmů nad 90.000 eur (2,2 milionu Kč) a deset procent u příjmů nad 150.000 eur. Daň z příjmů z finančních investic, vyjma vládních obligací, má stoupnout na 20 procent z nynějších 12,5 procenta.

Opatření zahrnují i dřívější zvýšení věku odchodu do důchodu u žen pracujících v soukromém sektoru, a to již od roku 2015 místo dříve plánovaného roku 2020. To má snížit výdaje na penze. Snížit se mají výdaje ministerstev a financování městských, regionálních a provinčních vlád.

Itálie pod tlakem
Mluvčí starosty Říma uvedl, že se zruší 34 ze 110 provinčních vlád a spojí se městské rady u měst s méně než 1000 obyvateli, což výrazně sníží náklady regionálních vlád a místních samospráv. Vláda rovněž rozhodla, že všechny státní svátky mimo církevních, jako je založení republiky 2. června, se budou nově slavit v neděli. Má se tak zvýšit počet pracovních dní v roce.

ITÁLIE POD TLAKEM

Itálie je na finančních trzích pod těžkým tlakem. Za nervozitou investorů stojí především velký státní dluh, který odpovídá 120 procentům HDP, nízký hospodářský růst a rozpory v Berlusconiho středopravém kabinetu. Podle některých analytiků špatný stav státní pokladny by mohl Itálii donutit požádat o finanční pomoc, podobně jako Řecko, Irsko a Portugalsko.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.