15. listopadu 2011 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Italské dluhopisy opět na rekordu. Pomoc ECB je k ničemu

Italská dluhová krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italská dluhová krize | foto: Shutterstock

MILÁN Výnos klíčového italského dluhopisu s desetiletou splatností je znovu nad sedmi procenty, která je při současném slabém růstu italské ekonomiky dlouhodobě neudržitelná. Podle zdrojů agentury Reuters na trhu znovu intervenuje Evropská centrální banka (ECB), cenu papírů se jí ale nedaří ovlivnit.

Itálie v pondělí poměrně hladce prodala dluhopisy se splatností pět let, což pomohlo zklidnit situaci na trhu. Výnos desetiletých papírů se tak snížil pod 6,4 procenta, zájem ale krátce nato ochabl. Výnos tak byl ještě do večera nad 6,7 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Krátce před 12:00 už byl výnos na 7,09 procenta. K nervozitě podle analytiků zřejmě přispívá i to, že nově dosazený italský premiér Mario Monti zatím nemá sestavenou vládu, která zemi povede do příštích voleb. Na trzích se s takovým zpožděním nepočítalo.

Hranice sedmi procent je na trzích vnímána velmi citlivě. Irsko, Řecko a Portugalsko totiž požádaly o mezinárodní finanční pomoc krátce po tom, co výnosy jejích dluhopisů překonaly sedmiprocentní hranici a zůstaly nad ní.

Itálie je ale mnohem větší a eurozóna teď nemá šanci zorganizovat pro ni stejnou pomoc.

ČTK, Lidovky.cz