Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Italský úsporný plán experti cupují

Plán je již druhým balíkem úsporných opatření schváleným v Itálii za poslední měsíc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plán je již druhým balíkem úsporných opatření schváleným v Itálii za poslední měsíc. | foto: Reuters

MILÁN Plán úspor, který v pátek schválila italská vláda, vyvolal kritiku z různých stran a největší odborový svaz pohrozil generální stávkou. Podle kritiků plán nepodporuje ekonomický růst, nesnaží se omezit daňové úniky a příliš zatěžuje střední třídu.

Nová opatření mají v příštích dvou letech snížit rozpočtový deficit o 45 miliard eur (1,1 bilionu Kč) a přivést zemi k vyrovnanému rozpočtu v roce 2013, tedy o rok dříve, než se původně plánovalo. Plán je již druhým balíkem úsporných opatření schváleným v Itálii za poslední měsíc.

"Promarněná příležitost," komentoval plán pro italský list La Stampa hlavní ekonom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoan. Podle něj pozitiva plánu spočívají v tom, že slibuje vyrovnaný rozpočet o rok dříve. Chybí mu však opatření na podporu růstu a boj s daňovými úniky. Zaměstnanecký svaz Confindustria odhaduje, že daňové úniky činí 120 miliard eur.

TRHY MÍŘÍ DO NOVÉ NEBEZPEČNÉ ZÓNY

Ztráta důvěry trhů v ekonomické schopnosti předních zemí, jako jsou Spojené státy a Evropa, a křehké hospodářské oživení zatlačilo trhy do nové nebezpečné zóny.

Tuto hrozbu by měli brát politici velmi vážně a začít jednat. Uvedl to dnes prezident Světové banky Robert Zoellick. Skutečným problémem podle něj bude, pokud se problémy dotknou i důvěry podnikatelů a spotřebitelů.

Zoellick rovněž uvedl, že globální ekonomika v současnosti prochází vícerychlostním oživením. Hlavním zdrojem růstu a příležitostí jsou nyní rozvojové země, které se na globálním růstu podílejí zhruba polovinou.

Představitelka odborového svazu CGIL Susanna Camussová pro list la Repubblica uvedla, že balík se dotýká pouze těch, kteří již platí daně.

Zaměřte se na podvodníky
Odbory se proto rozhodly vyhlásit generální stávku. O jejím termínu se bude jednat na mimořádném zasedání odborů 23. srpna.

Plán mimo jiné zavádí tříletou solidární daň na výdělky vyšší než 90.000 eur ročně. Ekonomové, odboráři i představitelé firem se shodují, že lepší než zvýšení daně z příjmů je daň z bohatství, protože se zaměřuje na daňové podvodníky, kteří nezveřejňují své skutečné příjmy, ale často vlastní velký majetek.

Předseda společnosti Ferrari Luca Cordero di Montezemolo listu Corriere della Sera řekl, že solidární daň je skandál. "Jedna věc je požádat o solidární příspěvek mě nebo (mediálního magnáta a premiéra Silvia) Berlusconiho, ale je jiné, když se to dotkne výkonných představitelů, kteří podporují své rodiny," uvedl.

Hrozí odliv zaměstnanců do zahraničí
Převážně negativní byly redakční komentáře v italských novinách. Bývalý evropský komisař Mario Monti řekl listu Corriere della Sera, že návrhy nejsou spravedlivé, zatěžují příliš střední třídu a téměř nepodporují růst.

Šéfka svazu Confindustria Emma Marcegagliová pak v rozhovoru pro list Il Sole 24 Ore dodala, že nový daňový režim přiměje manažery, aby si hledali práci v zahraničí, a povede k odlivu talentovaných zaměstnanců. Podle ní je bláznivá i tzv. daň Robina Hooda, kterou budou muset platit firmy v energetickém sektoru s příjmy vyššími než deset milionů eur a zdanitelným ziskem jeden milion eur.

Marcegagliová naopak navrhuje zvýšení daně z přidané hodnoty a reformu systému, který umožňuje předčasný odchod do důchodu na základě ročního příspěvku do penzijního systému. Výdaje na penze jsou v Itálii zhruba dva procentní body nad průměrem eurozóny.

ČTĚTE VÍCE:

Úspory kritizoval i francouzský ekonom Jean-Paul Fitoussi. Podle něj tlak trhu donutil Itálii podniknout kroky, které nemají žádnou skutečnou hodnotu a poškodí slabý růst. "Itálie je jako hlavní představitel řecké tragédie: donucena učinit věci, které jsou zbytečné a škodlivé v dlouhodobém horizontu, ale nezbytné pro přežití v krátkodobém horizontu," řekl Fitoussi římskému deníku Il Messaggero.

Vládní návrhy musí ještě do 60 dnů projít parlamentem a v této době budou ještě téměř jistě pozměněné. Debata začne v senátu 22. srpna.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?