25. dubna 2013 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Italským a řeckým slepicím chybí životní prostor, soudí Brusel

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Slepicím chovaným v Itálii a Řecku stále podle Evropské komise chybí dostatek životního prostoru v klecích. Unijní exekutiva proto předvolává obě země před soud Evropské unie za to, že ani rok a půl od zavedení nové směrnice pro chování nosnic se podle ní neřídí.

Do konce roku 2011 měla každá klecová slepice mít zajištěn minimální prostor podlahové plochy o rozloze papírového listu ve formátu A4 v konvenčních bateriových klecích. Od ledna 2012 platí ale nový standard, který tento prostor rozšiřuje nejméně na 750 čtverečních centimetrů, což znamená rozšíření o plochu jedné pohlednice.

Tato pravidla rovněž stanoví, že slepice mají mít krmítko dlouhé nejméně 12 centimetrů na jednu slepici, bidélko, stelivo, škrabku na zkracování drápků a hnízdo na snášení vajec.

ČTĚTE TAKÉ:

V červnu 2012 musel Brusel urgovat deset zemí EU, aby neporušovaly nová pravidla. Pouze Itálie a Řecko je dál neberou vážně, a tudíž se do záležitosti vloží Soudní dvůr Evropské unie.

Ten provádí výklad právních předpisů EU a zajišťuje tedy jejich jednotné uplatňování ve všech státech EU. Rovněž řeší spory mezi vládami jednotlivých členských států EU a orgány EU. Na Soudní dvůr se mohou obrátit i jednotlivci, podniky nebo organizace, pokud se domnívají, že některý z orgánů EU porušil jejich práva.

"Politické rozhodnutí o zákazu nerozšířených klecí pochází z roku 1999. Řecko a Itálie tak měly 12 let na to, aby zajistily hladký přechod na nový systém a řídily se směrnicí," oznámila komise.

Lidovky.cz, ČTK