Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple nemá vyhráno, komise přezkoumá rozhodnutí o patentech Samsungu

Pracovníci společnosti Apple. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci společnosti Apple. | foto: Reuters

WASINGTON Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) přezkoumá rozhodnutí soudce, podle kterého Apple neporušil patenty jihokorejské společnosti Samsung Electronics při výrobě svých přístrojů iPod touch, iPhone a iPad. Závěrečné rozhodnutí má padnout v lednu. Pokud by ITC zjistila, že Apple patenty porušil, mohl by být zakázán prodej jeho přístrojů v USA.

Soudce správního soudu při ITC v předběžném rozhodnutí v září uvedl, že Apple patenty neporušil. ITC, která může rozhodnutí soudu podpořit, se však rozhodla, že se bude touto záležitostí dále zabývat.

ČTĚTE TAKÉ:

Apple a ITC uvedla, že požádala o instrukce, jak by měla rozhodovat o patentech spojených se standardy, u kterých se obvykle očekává, že budou poskytnuté k licenci široké škále firem za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek.

Apple vs Samsung

Apple a Samsung vedou právní válku ve zhruba desítce zemí, kde se navzájem obviňují z porušování svých patentů. Obě firmy se snaží ovládnout rychle rostoucí trh s mobilními přístroji. Zároveň přitom ve výrobě úzce spolupracují a Samsung je dodavatelem procesorů, obrazovek a paměťových čipů pro přístroje Applu.

Apple vybojoval velké vítězství letos v srpnu, kdy porota v USA rozhodla, že jihokorejská firma okopírovala hlavní rysy iPhonů a nařídila Samsungu vyplatit Applu odškodné 1,05 miliardy USD (20,8 miliardy Kč). Samsung se proti rozhodnutí odvolal.

Použití standardů zajistí, že přístroje jsou schopné spolupracovat. Některé antimonopolní orgány tvrdí, že je špatné, aby firmy, které vlastní tyto patenty, žádaly o zákaz prodeje přístrojů, které porušují tyto patenty, vyjma mimořádných případů.

Zářijové rozhodnutí soudce se týkalo stížnosti právě na dva patenty důležité pro standard, a to o patent spojený s mobilní technologií 3G a formátem datových balíčků při vysokorychlostním přenosu.

Apple podal na Samsung k ITC podobnou stížnost, ve které obvinil Samsung z kopírování jeho přístrojů iPhone a iPad. Soudce ITC v tomto případě rozhodl, že Samsung porušil čtyři patenty Applu. Konečné rozhodnutí v tomto případě se ITC chystá vydat v únoru, napsala agentura Reuters.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...