26. července 2018 13:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ivanka Trumpová končí s podnikáním v módě, bude naplno poradkyní v Bílém domě

Ivanka Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivanka Trump. | foto: Reuters

New York Dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová v úterý oznámila, že končí s provozem módní značky, která nese její jméno. Podle amerických médií se značce od zvolení Trumpa, kdy se Trumpová stáhla z vedení společnosti, nedařilo. Společnost Ivanka Trump Marks LLC ale tvrdí, že rozhodnutí „první dcery“ s úspěšností společnosti nijak nesouvisí.

Ivanka Trumpová se chce v dohledné budoucnosti zaměřit na práci pro svého otce, amerického prezidenta Donalda Trumpa. To uvedla jako důvod, proč se rozhodla skončit s módním byznysem. „Chci se soustředit na to, co dělám tady ve Washingtonu. Udělat tohle rozhodnutí byl jediný způsob, jak se zachovat čestně ke svému týmu i obchodním partnerům,“ řekla Trumpová médiím.

Trumpová už se denní agendou své newyorské společnosti nezabývá téměř rok a půl – od doby, kdy se její otec stal prezidentem, a ona se přestěhovala do Washingtonu. Oficiálně se poradkyní Trumpa stala loni v březnu. Společnost má v současnosti osmnáct zaměstnanců, kteří budou s koncem firmy propuštěni.

Vdova  po příslušníkovi elitních jednotek SEAL Carryn Owensová a Ivanka Trumpová
Oblečení prodávané pod značkou Ivanky Trump.

Podle listu The Wall Street Journal se Ivančina módní značka poslední rok a půl potýká s velkými propady v prodejích. Společnost je soukromá, a proto nikde nemusí zveřejňovat výsledky podnikání. The Wall Street Journal se však odkazuje na zjištění analytické společnosti Rakuten Intelligence, která srovnala letošní a loňské prodeje v největších internetových obchodech a zjistila, že prodeje módní značky Trumpové se propadly o více než polovinu. Analytici srovnávali loňský a letošní červen.

Přitom, jak píše The Telegraph, Trumpova prezidentská kampaň byznysu jeho dcery z počátku velmi pomohla. Prodeje oblečení z její produkce byly v meziročním srovnání velmi vysoké: loňský únor byl proti předloňskému dokonce sedmkrát úspěšnější. Zájem ale postupně upadal a loni v srpnu už byla firma dokonce v mínusu ve srovnání s předloňskem.

Není ovšem jasné, jestli jsou propady dány tím, že Trumpová odešla z vedení společnosti, nebo například bojkotem módní značky, který vyhlásili Trumpovi odpůrci. Někteří prodejci přestali v posledním roce a půl oblečení z dílny společnosti Ivanky Trumpové nabízet – mezi nimi například Nordstrom nebo Hudson’s Bay.

Donald Trump na ukončení prodeje Ivančiného zboží v obchodech Norstrom bouřlivě reagoval na Twitteru. „Nordstrom se k mé dceři chová tak nečestně. Přitom ona je skvělý člověk, který na mě vždy tlačí, abych udělal správnou věc,“ napsal Trump. Za to, že využil své popularity z role prezidenta k tlaku na obchodní zájmy své rodiny, sklidil kritiku od lidí na sociálních sítích i od médií. Nordstrom tehdy reagoval, že zboží se špatně prodává, a dále ho nabízet „ekonomicky nemá pro společnost smysl“. Obchod tak popřel politickou motivaci stažení zboží.

08.února 2017 v 17:51, příspěvek archivován: 26.července 2018 v 12:05

My daughter Ivanka has been treated so unfairly by @Nordstrom. She is a great person -- always pushing me to do the right thing! Terrible!

Tak jako tak, Ivanka Trumpová popírá, že by konec firmy měl něco společného s jejími obchodními úspěchy či neúspěchy. Podle svých slov se chce pouze soustředit na práci ve Washingtonu a ani neví, jestli by se po návratu do New Yorku do módního byznysu vracela.

„První dcera“ tak ukončuje dlouho kritizovaný střet zájmů, na který média v posledním roce a půl nesčetněkrát upozorňovala. Ivance Trumpové lidé vyčítali, že se její zboží vyrábí v Číně za mizerných pracovních podmínek pro dělníky, nebo za to, že svou značku propaguje skrze prezidentství svého otce, což kritici považovali za neetické.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!