Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ivanka zajímá čínské firmy. Pojmenují po ní ubrousky i potravinové doplňky

Ivanka Trump, dcera Ivany Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivanka Trump, dcera Ivany Trump | foto: Reprofoto

Praha/Peking Čínské společnosti mají zájem o jméno Ivanka. Podle serveru CNBC bylo v Pekingu podáno na 65 žádostí o užití jména starší dcery Donalda Trumpa jako ochranné známky pro produkty zahrnující tapety, alkoholické nápoje, ale i kosmetiku, potravinové doplňky nebo hygienické ubrousky.

Popularita Ivanky Trumpové roste v Číně především od její návštěvy čínské ambasády ve Washingtonu u příležitosti oslav nového lunárního roku. Kromě přepisu jména Ivanka chce dalších 40 čínských společností použít jeho obdobu v čínských znacích.

Jedná se především o firmy z oboru výroby kosmetiky, oblečení a spodního prádla. Vyřizování podaných žádostí je stále v procesu a doposud není známo, kdy by mohly dostat zelenou.

Čínské zákony dovolují tamním firmám používat cizí jména a jejich čínské překlady jako ochranné známky. Povolení však vede k mnoha nadnárodním sporům a kontroverzím.

Čínský výrobce bot například používal několik let fotografii a jméno americké basketbalové hvězdy Michaela Jordana. V prosinci minulého roku nejvyšší čínský soud rozhodl, že značka nesmí nadále užívat Jordanovo jméno a ukončil tak spor vlekoucí se čtyři roky.

Trumpova dcera Ivanka a její manžel.
Do Palm Beach přiletěla i Trumpova dcera Ivanka s manželem.

Soudní spor o ochrannou známku má za sebou i 45. americký prezident Donald Trump. V prosinci 2006 v Číně zažádal o použití svého příjmení pro stavební projekt. Jeho žádost však byla zamítnuta ve prospěch muže jménem Dong Wei. Ten si o užití známky zažádal o dva týdny dříve než realitní magnát. Soudní spory se vlekly až do září 2016, kdy čínský soud definitivně označil Dongovu známku za neplatnou.

Newyorská oděvní firma Ivanky Trump zažádala v Číně o použití jména Ivanka pro boty a oblečení již v roce 2010. Žádost byla schválena o dva roky později. V květnu minulého roku Trumpová podala dalších sedm žádostí o užití značky Ivanka pro šperky a kabelky.

V souladu s posledním rozhodnutím čínského nejvyššího soudu, který tak učinil minulý měsíc, je zakázáno užívat jména veřejných činitelů pro ochranné známky.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

M. Veselý 287 Aneb Jak si koupit Trumpa... 8:08 23.2.2017

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...