22. února 2017 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ivanka zajímá čínské firmy. Pojmenují po ní ubrousky i potravinové doplňky

Ivanka Trump, dcera Ivany Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivanka Trump, dcera Ivany Trump | foto: Reprofoto

Praha/Peking Čínské společnosti mají zájem o jméno Ivanka. Podle serveru CNBC bylo v Pekingu podáno na 65 žádostí o užití jména starší dcery Donalda Trumpa jako ochranné známky pro produkty zahrnující tapety, alkoholické nápoje, ale i kosmetiku, potravinové doplňky nebo hygienické ubrousky.

Popularita Ivanky Trumpové roste v Číně především od její návštěvy čínské ambasády ve Washingtonu u příležitosti oslav nového lunárního roku. Kromě přepisu jména Ivanka chce dalších 40 čínských společností použít jeho obdobu v čínských znacích.

Jedná se především o firmy z oboru výroby kosmetiky, oblečení a spodního prádla. Vyřizování podaných žádostí je stále v procesu a doposud není známo, kdy by mohly dostat zelenou.

Čínské zákony dovolují tamním firmám používat cizí jména a jejich čínské překlady jako ochranné známky. Povolení však vede k mnoha nadnárodním sporům a kontroverzím.

Čínský výrobce bot například používal několik let fotografii a jméno americké basketbalové hvězdy Michaela Jordana. V prosinci minulého roku nejvyšší čínský soud rozhodl, že značka nesmí nadále užívat Jordanovo jméno a ukončil tak spor vlekoucí se čtyři roky.

Trumpova dcera Ivanka a její manžel.
Do Palm Beach přiletěla i Trumpova dcera Ivanka s manželem.

Soudní spor o ochrannou známku má za sebou i 45. americký prezident Donald Trump. V prosinci 2006 v Číně zažádal o použití svého příjmení pro stavební projekt. Jeho žádost však byla zamítnuta ve prospěch muže jménem Dong Wei. Ten si o užití známky zažádal o dva týdny dříve než realitní magnát. Soudní spory se vlekly až do září 2016, kdy čínský soud definitivně označil Dongovu známku za neplatnou.

Newyorská oděvní firma Ivanky Trump zažádala v Číně o použití jména Ivanka pro boty a oblečení již v roce 2010. Žádost byla schválena o dva roky později. V květnu minulého roku Trumpová podala dalších sedm žádostí o užití značky Ivanka pro šperky a kabelky.

V souladu s posledním rozhodnutím čínského nejvyššího soudu, který tak učinil minulý měsíc, je zakázáno užívat jména veřejných činitelů pro ochranné známky.

Najdete na Lidovky.cz