4. února 2013 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sodovkárna sbližuje i rozděluje Izraelce s Palestinci u jednoho pásu

Továrna SodaStream na palestinském Západním břehu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna SodaStream na palestinském Západním břehu. | foto: iDNES.tv

TEL AVIV Jedni tvrdí, že izraelská továrna SodaStream na Západním břehu Jordánu palestinské pracovníky vykořisťuje. Druzí namítají, že jim nabízí dobře placená místa a pomáhá smíru mezi dvěma znesvářenými národy. Na Blízkém východě prostě nic není černobílé. Ani byznys se sodovkovači.

Na počátku byl nápad společnosti SodaStream postavit sodovkovou továrnu na Západním břehu. Tedy na palestinském území, které Izrael okupuje. Izraelský výrobce populárních domácích strojů na výrobu perlivých nápojů továrnu nakonec postavil v osadě Mišor Adumim, píše agentura Reuters.

Firma se podle svých šéfů nesnažila zabrat jen další z osad a uzmout tak Palestincům území. Naopak. Chtěli, aby se spolu Palestinci a Izraelci mohli - a měli - kde setkávat. Aby se vůbec poznali.

Jenže továrna vzbudila rozpaky. Ba kontroverze. Fabriku vlastní Izraelci, ale stojí uprostřed palestinského území. I proto vyzývají izraelské i zahraniční nevládní skupiny k bojkotu její produkce.

ČTĚTE TAKÉ:

SodaStream ovšem trvá na tom, že nic není černobílé. Polovinu zaměstnanců totiž tvoří Palestinci. Nabíl Bešarát je jedním z nich. Živí osmičlennou rodinu. "Když najdu práci jinde na palestinském území, bude dobře zaplacená a zajímavá, vezmu ji. Jenže taková příležitost tu není," říká.

Šéfové továrny dodávají, že jejich palestinští zaměstnanci mají stejné podmínky jako izraelští pracovníci. Což v praxi znamená, že vydělávají až čtyřikrát více, než je na palestinském Západním břehu obvyklé.

V neposlední řadě se podle manažerů firmy naplňuje původní idea. Židovští a arabští zaměstnanci pracují vedle sebe, aniž by docházelo k zásadním třenicím. "Moje děti mají facebookové přátele mezi potomky některých palestinských zaměstnanců. Předtím mé děti osobně neznali jediného Palestince. A podobně na tom byli i arabské rodiny. I tento efekt považuji za nesmírně důležitý," říká výkonný ředitel společnosti Daniel Birnbaum.

Firma SodaStream trvá na tom, že její snaha o sblížení Židů a Palestinců dává smysl nejen kulturně, ale i podnikatelsky.

S tím nesouhlasí organizace, které organizují bojkot (obvykle ryze) izraelského zboží z palestinských teritorií. Jejich argument zní: tato produkce pochází z osad, které jsou z hlediska mezinárodního práva nelegální.

Koupí tohoto zboží lidé daleko v zahraničí podporují osady, které ukrajují z okupovaného palestinského území. Nemluvě o tom, že palestinští pracovníci nemívají v izraelských dílnách - či na osadnických farmách - stejné pracovní podmínky jako lidé v Izraeli.

Proti osadám i pro zachování práce

Ronnie Barkan působí v jedné z izraelských organizací, které prosazují bojkot židovského zboží z Palestiny. Říká, že společnost SodaStream prostě obsadila palestinskou půdu a využívá levné arabské síly.

Barkan dodává, že továrna stojí na půdě, která byla jejich původnímu vlastníku zcizena. Čímž firma profituje z izraelské politiky vůči Palestině.

Na tomto místě je vhodné připomenout, že proti fenoménu osadnictví se vymezují prakticky všechny demokratické (i jiné) státy světa. Pokud ale továrna skončí, přijde Západní břeh o jednoho z největších zaměstnavatelů. Dilema typicky blízkovýchodní.

, Reuters

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.