11. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Izraelský výrobce léků Teva propustí 5 tisíc lidí. Část i v Česku

Antivirotika, kterými se léčí prasečí chřipka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antivirotika, kterými se léčí prasečí chřipka. | foto: ČTK

JERUZALÉM/PRAHA Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries v rámci úsporných opatření zruší zhruba 5000 pracovních míst. To odpovídá deseti procentům její celkové pracovní síly. Jak se změny projeví v pobočce Tevy v Česku, zatím není jasné, uvedla mluvčí firmy Teva Pharmaceuticals CR Rita Gabrielová.

Společnost chce do roku 2017 ušetřit dvě miliardy dolarů (téměř 38 miliard korun). Firma plánuje omezit aktivity, které nezapadají do jejího klíčového podnikání a které nejsou důležité pro její budoucnost.

Teva v Česku

Logo izraelské farmaceutické společnosti Teva.

Teva v České republice působí od roku 1997. Podle výroční zprávy, zveřejněné v obchodním rejstříku, firma v roce 2011 zaměstnávala 161 lidí.

Ve druhém čtvrtletí zaznamenala Teva pokles zisku bez mimořádných položek o téměř devět procent na 1,02 miliardy dolarů (asi 19 miliard korun). Tržby se snížily o procento na 4,92 miliardy dolarů, zejména kvůli propadu prodeje generických léků v USA a v Evropě.

Teva je největším světovým výrobcem generických přípravků, což jsou kopie léků, kterým vypršela patentová ochrana. Společnost působí ve zhruba 60 zemích světa. Silné postavení má i v Česku, kde vlastní bývalé firmy Galena a Pliva-Lachema a kde patří mezi pět největších farmaceutických společností.

Teva v tiskové zprávě neupřesnila, kterých zemí se bude rušení pracovních míst týkat.

"Změny ve společnosti Teva jsou globální a reagují na současný vývoj světového farmaceutického trhu i na potřebu vnitřní transformace společnosti. Ta se projeví zejména úsporami nákladů, a to včetně globálního počtu zaměstnanců v horizontu příštího roku," řekla Gabrielová.

"Konkrétní kroky pro Tevu v České republice zatím nejsou stanoveny, situaci vyhodnocujeme a na změny budeme včas reagovat," doplnila.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…