6. listopadu 2009 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

J&T smí i přes odpor Czech Coal koupit Opatovice

Elektrárna Opatovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Opatovice | foto: Reprofoto

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil prodej společnosti International Power Opatovice finanční skupině J&T, a to bez podmínek.

Obchod mezi dosavadním majitelem, britskou International Power, a J&T posuzoval ÚOHS více než dva měsíce. Důvodem mimo jiné bylo, že proti transakci podala námitky společnost Czech Coal.

O souhlas se získáním International Power Opatovice požádala společnost Libute Investments, která je kontrolována J&T. ÚOHS se zabýval podle jeho šéfa zejména dopady posuzovaného spojení na oblast centralizovaného zásobování teplem a výroby elektrické energie. "Spojení, tak jak bylo oznámeno, nepovede podle zjištění ÚOHS k podstatnému narušení soutěže, a proto bylo povoleno," uvedl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Transakce, při níž J&T podepsala smlouvu o koupi všech aktiv Internetional Power v České republice za 22,5 miliardy korun, tak může vstoupit do závěrečné fáze. J&T smlouvou s International Power podepsanou v polovině června získá elektrárnu Opatovice a akciové podíly společnosti International Power v Pražské teplárenské a Energotransu. J&T současně oznámila, že 48,67 procenta akcií Pražské teplárenské obratem prodá energetické firmě ČEZ.

Postup společností ČEZ a J&T se nelíbil skupině Czech Coal, která na začátku července oznámila, že podá podnět ÚOHS a evropskému antimonopolnímu úřadu. Podle rozboru Czech Coal případné spojení ohrožuje existenci konkurence na domácím i evropském trhu, stejně jako zájmy spotřebitelů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!