21. září 2011 17:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jablonecké sklářství mají vzkřísit skleněné zátky

Skleněná zátka na víno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skleněná zátka na víno. |

JABLONEC NAD NISOU Jablonecká Preciosa, známá zatím především výrobou křišťálových lustrů a bižuterie, připravuje zcela nový výrobní program. Chce vyrábět skleněné zátky do vinných lahví, takzvané Vino-Lok.

Už v červnu koupila Preciosa licenci a obchodní smlouvy od firmy CSI Deutschland a nyní připravuje i rozšíření výroby. Pro novou výrobu chce využít svůj areál Na Hutích v Jablonci, kde se letos na jaře zastavila výroba. Vyplývá to z informačního systému EIA.

Vino-Lok má být alternativou ke korkovým zátkám. Systém je založený na představě poskytovat láhev se zátkou, která je stoprocentně neutrální po stránce technické i hygienické a uspěje i u náročných znalců vína.

ČTĚTE TAKÉ:

Zátku zajistí čepička hliníku. Výhodou skleněných zátek je to, že s nimi lze otevřenou lahev snadno znovu uzavřít. Němci zátku představili poprvé před osmi lety. Při masové výrobě by neměla být dražší než klasická korková.

Podle předsedy Svazu vinařů Jiřího Sedla jsou náhrady tradičního korku ve vinařství trendem. "V Česku se ale skleněné zátky používají zatím mnohem méně než třeba šroubovací uzávěry nebo plastové zátky," řekl Sedlo.

Křehkost odrazuje

Problematická je podle něj křehkost skleněných zátek, což některé zpracovatele odrazuje. "Jsou také zatím podstatně dražší než tradiční korkové," dodal. Využívání systému Vino-Lok je podle něj rozšířené hlavně v sousedním Německu, kde ho také vyvinuli. I některá česká vinařství už ale skleněné zátky zkoušejí.

Preciosa chce zátky vyrábět v areálu, který vždy sloužil sklářské výrobě. Roční kapacita sklárny byla přes 4200 tun skla ročně, v posledních letech byla ale využita zhruba z 60 procent. Firma nyní plánuje zrenovovat stávající elektrický tavicí agregát a postavit tam dalších pět plynových, které by byly denně schopny zpracovat 30 tun skla.

Roční kapacita výroby by se tak více než zdvojnásobila na bezmála 11.000 tun skla. Realizaci záměru chce Preciosa zahájit už letos, v roce 2013 už by měla nepřetržitá výroba zaměstnávat 530 lidí.

Preciosa zbyla jako jedna z mála

Společnost Preciosa je po rozpadu skupin Jablonex Group a Bohemia Crystalex Trading největším sklářským podnikem v Libereckém kraji. Skupina zaměstnává kolem 1500 lidí a její obrat se pohybuje v řádech miliard. Přesná čísla však nezveřejňuje.

 Rozšíření výroby a nová pracovní místa by regionu pomohla. Na Jablonecku stále hledají práci stovky sklářů, kteří přišli o zaměstnání s rozpadem sklářského a bižuterního uskupení Jablonex Group. Na konci srpna bylo na Jablonecku bez práce 4400 lidí a míra nezaměstnanosti činila 8,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK