23. prosince 2011 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jadernou elektrárnu v Litvě postaví Hitachi

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VILNIUS Japonská společnost Hitachi dnes podepsala předběžnou dohodu o výstavbě nové jaderné elektrárny v Litvě. Podpis konečné dohody se očekává v příštím roce. Informovala o tom agentura Reuters. Litva chce elektrárnu postavit do roku 2020, aby snížila svou energetickou závislost na Rusku.

Litevští představitelé odmítli poskytnout informace o podrobnostech dohody. Zdroje obeznámené s jednáním již dříve uvedly, že dohoda by měla definovat, do jak velkého podílu v elektrárně je Hitachi ochotna investovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Peníze by do projektu měly vložit rovněž sousední země Lotyško a Estonsko. Odhaduje se, že elektrárna bude stát méně než pět miliard eur (128 miliard Kč).

"Budeme na konečné dohodě pracovat společně s regionálními partnery. Doufáme, že ji parlament schválí na jaře příštího roku," uvedl litevský premiér Andrius Kubilius. Litevská vláda předpokládá, že výstavba továrny začne v roce 2014.

Očekává se, že každému z partnerů na projektu připadne část vyrobené elektřiny v závislosti na velikosti investice. Litva má v elektrárně vlastnit minimálně 34procentní podíl.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.