27. června 2011 10:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jaderný průmysl má spasit 'kapesní' reaktor

Malý, levnější a jedodušší atomový reaktor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malý, levnější a jedodušší atomový reaktor | foto: GE ENERGY, TORRESAL, BABCOCK WILCOX

TOKIO  Jaderné elektrárny jsou příliš složité, drahé a narážejí na odpor veřejnosti. Řešením má být nástup menších, takzvaných modulárních reaktorů, které lze již hotové dopravit na místo určení.

Zařízení s elektrickým výkonem v řádu desítek megawattů mohou pokrýt spotřebu elektřiny i tepla ve středně velkém městě. výkon 510 megawattů.

SPECIÁL: Elektrárny budoucnosti

Kombinace solární, větrné a plynové elektrárnyRozmary počasí vykryje spalování plynu
Malý, levnější a jedodušší atomový reaktorJaderný průmysl má spasit "kapesní" reaktor

Slunce jako zdroj energie a sůl jako levné médiumSolární elektrárna používající tavenou sůl


Do uvedeného oboru vstoupila například japonská Toshiba s reaktorem 4-S. První takový reaktor o výkonu 10 megawattů chce zdarma umístit v Galeně na Aljašce, aby prokázala hlavní výhodu takového řešení - spolehlivé zásobování odlehlého regionu s minimálními nároky na provoz a údržbu.

Reaktor má prý běžet až 30 let bez výměny paliva. Radnice v Galeně s projektem, který ale mezitím nabírá zpoždění, souhlasí.

Malý, levnější a jedodušší atomový reaktor. Má vydržet desítky let bez výměny paliva

Spolupráci s Toshibou loni navázala americká technologická firma TerraPower, do které část svého finančního kapitálu investoval zakladatel Microsoftu Bill Gates. Cílem spolupráce je vymyslet reaktor, který by vydržel v provozu sto let bez výměny paliva.

Menší jaderné elektrárny chce stavět také konsorcium společností Babcock & Wilcox Nuclear Energy a Bechtel Power Corporation. S jejich komerčním provozem však počítá až po roce 2020.

Velmi ambiciózní plány má také argentinská společnost INVAP. Ta chce v nejbližších měsících spustit dlouho odkládanou výstavbu demonstračního jaderného bloku v severní části země.

ČTĚTE VÍCE:


Reaktor označený CAREM o výkonu 25 megawattů má zahájit provoz za tři roky. Výhledově chtějí Argentinci stavět bloky o výkonu až 300 megawattů. Pokud INVAP nabídne spolehlivé a levné řešení, mohl by se podle analytiků stát "černým koněm" byznysu s modulárními reaktory.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.