Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jaderný průmysl má spasit 'kapesní' reaktor

Malý, levnější a jedodušší atomový reaktor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malý, levnější a jedodušší atomový reaktor | foto: GE ENERGY, TORRESAL, BABCOCK WILCOX

TOKIO  Jaderné elektrárny jsou příliš složité, drahé a narážejí na odpor veřejnosti. Řešením má být nástup menších, takzvaných modulárních reaktorů, které lze již hotové dopravit na místo určení.

Zařízení s elektrickým výkonem v řádu desítek megawattů mohou pokrýt spotřebu elektřiny i tepla ve středně velkém městě. výkon 510 megawattů.

SPECIÁL: Elektrárny budoucnosti

Kombinace solární, větrné a plynové elektrárnyRozmary počasí vykryje spalování plynu
Malý, levnější a jedodušší atomový reaktorJaderný průmysl má spasit "kapesní" reaktor

Slunce jako zdroj energie a sůl jako levné médiumSolární elektrárna používající tavenou sůl


Do uvedeného oboru vstoupila například japonská Toshiba s reaktorem 4-S. První takový reaktor o výkonu 10 megawattů chce zdarma umístit v Galeně na Aljašce, aby prokázala hlavní výhodu takového řešení - spolehlivé zásobování odlehlého regionu s minimálními nároky na provoz a údržbu.

Reaktor má prý běžet až 30 let bez výměny paliva. Radnice v Galeně s projektem, který ale mezitím nabírá zpoždění, souhlasí.

Malý, levnější a jedodušší atomový reaktor. Má vydržet desítky let bez výměny paliva

Spolupráci s Toshibou loni navázala americká technologická firma TerraPower, do které část svého finančního kapitálu investoval zakladatel Microsoftu Bill Gates. Cílem spolupráce je vymyslet reaktor, který by vydržel v provozu sto let bez výměny paliva.

Menší jaderné elektrárny chce stavět také konsorcium společností Babcock & Wilcox Nuclear Energy a Bechtel Power Corporation. S jejich komerčním provozem však počítá až po roce 2020.

Velmi ambiciózní plány má také argentinská společnost INVAP. Ta chce v nejbližších měsících spustit dlouho odkládanou výstavbu demonstračního jaderného bloku v severní části země.

ČTĚTE VÍCE:


Reaktor označený CAREM o výkonu 25 megawattů má zahájit provoz za tři roky. Výhledově chtějí Argentinci stavět bloky o výkonu až 300 megawattů. Pokud INVAP nabídne spolehlivé a levné řešení, mohl by se podle analytiků stát "černým koněm" byznysu s modulárními reaktory.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...