26. července 2013 20:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak bojují firmy s vedrem? Změna pracovní doby i častější přestávky

Klimatizace, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klimatizace, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Vysoké teploty v uplynulých dnech přinutily mnoho firem přijmout některá mimořádná opatření. Zaměstnanci mají většinou k dispozici neomezený přísun vody, některé podniky je zásobují i certifikovanými ochrannými nápoji, které doplní v těle minerální látky. Zaváděny jsou častější přestávky, především stavební firmy pak kvůli vedrům upravují pracovní dobu.

Pracujícím lidem by měl v horkých letních dnech potřebný přísun tekutin zajistit jejich zaměstnavatel. Firmám a institucím to ukládá zákoník práce, podle kterého se za mimořádně teplý považuje den, během něhož teplota překročí 30 stupňů Celsia.

ČTĚTE VÍCE:

"Máme nasazený speciální pitný režim. Dělníci mají k dispozici také odpočinkové místnosti, kde se mohou alespoň trochu ochladit. Ale ani to moc nepomáhá," poznamenal mluvčí Metrostavu František Polák. Firma se snaží organizovat práce tak, aby dělníci na slunci pokud možno pracovali hlavně ráno a ne přes poledne. Začátek pracovní doby na dřívější hodinu posunula i brněnská stavební firma Kaláb.

Některé stavební práce přesouvá i společnost Strabag. "I kvůli technologii některé práce nyní musíme dělat v noci, například betonáže na pražském letišti," řekla mluvčí společnosti Edita Novotná s tím, že i oni zvýšili zásobování zaměstnanců tekutinami. Dělníci na stavbě prý však musí s extrémním počasím počítat. "Stavby se provádí hlavně v létě, ke kterému horko patří. Například asfaltování v zimě dělat nejde," podotkla Novotná.

V provozech hutní firmy ArcelorMittal Ostrava (AMO) jsou zavedeny častější přestávky. Mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková uvedla, že zaměstnanci mají k dispozici pitnou vodu, minerálky, sycené nápoje a v extrémně horkých provozech, jako jsou například vysoké pece, i nealkoholické pivo. Přestávky mohou trávit v klimatizovaném prostoru.

"Některé náročné činnosti mohou být omezeny, zaměstnanci vykonávají pouze nejnutnější aktivity související s technologií, údržbou a opravami zařízení, mají možnost vyměňovat si propocený pracovní oděv i několikrát za směnu," uvedla Černá Dvořáková.

Pro řidiče letní uniformy i chlazené nápoje

Řidiči pražských tramvají a autobusů nyní nosí letní uniformy, na všech konečných zastávkách mají navíc k dispozici chlazenou pitnou vodu. V každé vozovně je i "sodobar". Řidiči dostávají v případě teplot nad 26 stupňů Celsia bezplatně i takzvané ochranné nápoje, řekl mluvčí pražského dopravního podniku Petr Vorlíček. Balenou vodu mají i řidiči a stevardky autobusového dopravce Student Agency.

Pracovníci severočeských elektráren jsou zvyklí na celoroční práci v horku i pravidelný pitný režim, ve strojovnách a kotelnách je teplo neustále.

Lidé v administrativních budovách, velínech a dalších obslužných provozech mají k dispozici klimatizaci. "Sifonbary (automaty na studenou či teplou vodu) jsou pak kromě teplých provozů rozmístěny i tam, kde klimatizaci nelze nainstalovat. Lidé v teplých provozech navíc fasují certifikované ochranné nápoje," řekl mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

Dodatečné přestávky

Ochranné nápoje mají k dispozici a pracovníci na linkách v kolínské automobilce TPCA. "Máme nastaveny jasné postupy, co dělat při překročení vyhláškou stanovených teplot. Jednou z možností při opravdu vysokých teplotách, jsou i dodatečné přestávky. V letošním roce zatím došlo jen na poskytování nápojů," řekl mluvčí TPCA Radek Kňava.

Úlevy mají v horku i vojáci Hradní stráže. Když teploty překročí 30 stupňů Celsia, rozhoduje o jejich rozmístění velitel stráže, řekla prezidentova mluvčí Hana Burianová. "Rozhoduje se podle aktuální situace.

Třeba dopoledne jsou na místě všechny jednotky. Odpoledne může některé stáhnout, podle toho, kde je teplota nejvyšší," uvedla Burianová s tím, že dnes byly staženy dvě jednotky. Pokud je během léta intenzivnější sluneční záření, mohou vojáci nosit i sluneční brýle. A to i přesto, že dioptrické brýle jsou pro příslušníky Hradní stráže nepřípustné.

Lidovky.cz, ČTK