Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak by měly vypadat evropské cigarety? Podívejte se

Návrh Evropské komise na podobu krabiček cigaret (vlevo) a australská krabička cigaret. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrh Evropské komise na podobu krabiček cigaret (vlevo) a australská krabička cigaret. | foto: Lidovky.czČTK

BRUSEL Eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů Tonio Borg ve středu představil plán komise na boj proti kouření. Vedle zákazu ochuceného tabáku by se mohly změnit také krabičky, ve kterých se cigarety prodávají. Tři čtvrtiny jejich přední a zadní strany by měla pokrývat textová i obrazová varování před dopady kouření. V Austrálii přitom šli ještě dál.

Jednotnou krabičku olivově zelené barvy pro všechny značky má na světě zatím jediná Austrálie. Zhruba osm desítek zemí má na krabičkách obrázková varování.

Česko zatím do podoby krabiček nezasahovala, i když by podle obou odborníků snadno mohla prosadit změnu vyhláškou ministerstva zemědělství.

Evropský komisař Tonio Borg představuje novinářům návrh možné podoby krabiček cigaret.

Evropský komisař Tonio Borg představuje novinářům návrh možné podoby krabiček cigaret.

„Když zůstane na krabičce značka, třeba malá, tak varování, i když bude přes tři čtvrtiny strany, nefunguje,“ řekla lékařka ČTK.

Opačný názor má předseda sněmovního zdravotního výboru a propagátor nekouření Boris Šťastný, původní profesí rovněž lékař. Typické logo, které si kuřák spojuje se svou značkou, může být podle Evropské komise jen na bočnicích krabičky.

Málokdo se staví krabičky na bok, kde by viděl logo, ale pokládá je naležato, takže bude mít stále před očima obrázky zničené tkáně a zdravotní varování. "Konečně evropské úředníky napadlo něco dobrého," řekl agentuře.

Anketa

Mají být na krabičkách cigaret odpudivé obrázky?

Ano, kouření je nebezpečné. 115
Ne, je to nevkusné. 123
Nevím, nezajímá mě to. 12

Návrh komise teprve bude projednávat Evropský parlament, nová direktiva by mohla začít platit v roce 2015 nebo 2016. Schválit normu musejí i jednotlivé země, mohou přitom přijmout i přísnější úpravu.

ČTĚTE VÍCE:

Podle ministerstva zdravotnictví se Brusel snaží novými pravidly reagovat na měnící se podmínky na trhu, do něhož vstoupily nově například elektronické cigarety.

Česko plán na úplné vymizení cigaret nemá, naopak bylo poslední zemí EU, která letos počátkem května po osmi letech odkladů ratifikovala úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku.

Nová úprava by se vztahovala i na ně a na rostlinné produkty ke kouření, které dosud regulovány nebyly. V Česku kouří 30 procent lidí nad 15 let, mezi mladými od 15 do 18 let kouří 40 procent.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.