Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak Hušák vysával Sazku: s Marešem létal helikoptérou

Šéf Sazky Aleš Hušák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Sazky Aleš Hušák. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Někdejší vládce nad loterijním kolosem Sazka Aleš Hušák si platil tajemného amerického poradce, privátní letoun, snil o českém Las Vegas a hostil moderátora Leoše Mareše.

Co měsíc, to 5,6 milionu korun. Příjem někdejšího šéfa Sazky Aleše Hušáka se mezi lety 2007 až 2010 vyšplhal na 270 milionů korun, to je známé od soboty. Ale co jeho další benefity? Jak Hušák pouštěl Sazce žilou?

"Manažerská smlouva, mzda a odměny generálního ředitele byly nestandardní a z určitého pohledu dokonce vysoce nadstandardní," píše se ve zprávě šéfa Českého svazu tělesné výchovy Miroslava Jansty, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Reakce Aleše Hušáka

"Napište tam prosím, že mě to rozesmálo. Myslím si, že tohle je přesně to bolševické používání argumentů. Škoda, že pan Jansta nezveřejňuje svůj plat, bylo by to jistě zajímavé. Nicméně je pravda, že jsem byl skutečně dobře placen. A to za to, že až do posledního okamžiku, co jsem tam byl, Sazka vydělávala peníze," říká Hušák v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny.

"Nejproblematičtější jsou v této souvislosti také benefity jako osobní kuchař, pohoštění pro zahraniční partnery bez limitu, použití služebního mobilního telefonu nebo pohonných hmot k soukromým účelům, požitky i pro manželku či další členy rodiny, neobvykle dlouhé dovolené a osobní volna i odstupné, které se naprosto vymykalo jakémukoli srovnání," píše se ve zprávě. Jenže soupis zbytečného luxusu a bezbřehého utrácení tím nekončí.

Firemní ošacení

Navzdory nadstandardnímu platu Hušák a jeho nejbližší dostávali ještě peníze na ošacení. Mezi lety 2008 až 2010 to Sazku stálo 10,8 milionu korun.

"Podle dostupných údajů možnost firemního ošacení nevyužil pouze finanční ředitel Sazky, ostatní členové managementu a orgánů včetně generálního ředitele Hušáka tento náklad čerpali. Lze konstatovat, že je to jedním z příkladů neefektivního vynakládání finančních prostředků," napsal do své zprávy Jansta.

Cestování a privátní lety

Podle těch čísel by se dalo soudit, že Sazka provozovala spíš než loterii cestovní kancelář. Za čtyři roky utratila za zahraniční pracovní cesty 107 milionů korun. Avšak téměř polovinu stály pronájmy privátního letadla, kterým cestoval především Hušák. Konkrétně: 41,8 milionu korun.

K TÉMATU:

S Marešem do Las Vegas helikoptérou

O zakázce pro moderátora Leoše Mareše se psalo už v minulosti. Teprve až sobotní Janstova zpráva odhalila vztah Hušák - Mareš v plném rozsahu. V roce 2010 uzavřela Sazka s Marešem smlouvu o marketingové spolupráci. Odměna 1 milion korun měsíčně. Celkově bavič inkasoval 4,8 milionu korun. Ale nejen to.

"Částka vynaložená na marketingovou spolupráci není zcela vyčerpávající, neboť Leoš Mareš byl na přelomu února a března 2010 i osobním hostem Hušáka v Las Vegas, kdy vedle nákladů na pohoštění byly nemalé prostředky vynaloženy i na pronájmy letadla a helikoptéry," uvádí zpráva.

Tajemný poradce Cook

Mareš ovšem nebyl jediným oblíbencem Aleše Hušáka. Analytický materiál uvádí, že miliony putovaly i jakémusi Richardu Cookovi. "Poradenská smlouva z roku 2008 s ním byla uzavřená v souvislosti se zamýšleným zřízením restaurace v Malé aréně. Odměna 300 USD na hodinu, maximálně však 15 000,-USD. Celkově uhrazeno 1 454 000 korun," vypočítává audit. "Kromě částek za poradenství účtoval i vynaložené náklady včetně letenek a ubytování. Z dostupných informací není nic známé o tom, že jeho poradenství by někdy mělo nějaký reálný výstup. Hlavním důvodem toho, proč radil Sazce, byl zřejmě jeho osobní vztah s Alešem Hušákem."

Nejen bentley. Také hummer luxury

Hušákova vozová flotila stála 26,5 milionu korun. Tady je přehled těch nejdražších aut:

  • dva vozy Bentley Continental Flying Spur za 12 120 000 korun,
  • šest vozů Audi A8 verze Long za 12 985 714 korun,
  • jeden Hummer H2 Luxury za 1 485 294 korun,
  • patnáct vozů Volvo XC 90 pro členy představenstva - roční náklady na operativní leasing 8 484 264 korun,
  • dva Mercedesy Viano pro porady ve vile Nouzov - roční náklady: 541 tisíc korun.

"Zejména pořízení automobilů Bentley v době, kdy společnost měla problémy v ekonomické oblasti, lze charakterizovat jako vrchol arogance a nezodpovědnosti," míní Jansta.

"Byla to jedna z výher v loterii Sportka. Vypsání prémie přineslo absolutně historické rekordní tržby. Za jeden týden jsme utržili skoro 300 milionů. Někdo je vyhrál, ale lidé chtěli finanční náhradu, takže auta nám tam zůstala. Ano, pak už jsme si je nechali," tvrdí Hušák. 

Pozemky pro české Las Vegas

Ještě mnohem větší sumy investovala Sazka do nákupu pozemků, které se dodnes nepodařilo využít. Příklad první: 383 milionů korun za pozemky u města Trutnov. "Šlo o záměr gigantického areálu casina s ambicí významem překonat 'rámec České republiky a dalo by se říci i Evropy' o investičním objemu 21 až 22 miliard korun. Jen za poradenské smlouvy k megalomanskému projektu dala Sazka od roku 2002 více než 80 milionů korun. Do současnosti jde o nescelené zemědělské pozemky," upozorňuje Janstova zpráva.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

A jako přes kopírák byl i další Hušákův plán. U Rudné u Prahy nechal nakoupit pozemky za 341 milionů korun. A opět se na nich plánovalo centrum hazardu a opět jde o dodnes nescelené zemědělské pozemky.

Prkotiny za miliony

Sice jde jen o drobné, ale dobře dokumentují, že se v Sazce žilo nad poměry i v době, kdy loterijní společnosti docházel dech. Telegraficky několik příkladů: z Číny nechal Hušák dovézt palisandrový stůl za 1,4 milionu korun. Třináct milionů dala Sazka za interaktivní model své centrály a víceúčelové haly. Dalších 32 milionů korun stála umělecká díla, především obrazy a sochy.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Pronájem, Byty 2+kk, 50m2 - Praha 3
Pronájem, Byty 2+kk, 50m2 - Praha 3

náměstí Jiřího z Lobkovic, Praha 3 - Vinohrady
15 000 Kč/měsíc