11. února 2012 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Namixovat' kolektiv s vyváženým poměrem menšin je věda

Rasově, genderově, ageově a sexuálně vyvážený pracovní tým - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rasově, genderově, ageově a sexuálně vyvážený pracovní tým - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Má firma ten správný mix zaměstnanců? To je otázka, k jejímuž vyřešení korporace najímají nové pracovníky. Ti se starají o to, aby jednotlivé týmy měly vyvážené zastoupení etnik, náboženských příslušníků i sexuálně orientovaných pracovníků.

Malajsijská vláda přišla s nařízením, že alespoň 30 procent manažerských pozic v korporacích musí být obsazeno ženami. Firmy mají pět let na to, aby nařízení splnily. „Současná vláda nejen podporuje ženy, ale zároveň jim dodává odvahu budovat kariéru.

Je to rozhodnutí, které změní roli ženy v komerční sféře,“ řekl Datuk Seri Najib Tun Razak, malajsijský premiér. Stejné nařízení Malajsie již dříve vydala pro oblast veřejných služeb, kde se kvótu podařilo naplnit.

Diversity, česky různorodost, je jedno z nejživějších personálních témat současnosti. Nejde přitom jenom o ženy a muže.

Z diverzity se stává alchymie, kde se pracuje s věkem pracovníků, národností, náboženstvím, ale stále častěji i sexuální orientací. Tu už několik let využívá například britská banka Lloyds TSB.

Izolované menšiny

„Začali jsme s tím v okamžiku, kdy nám interní průzkum mezi 850 zaměstnanci ukázal, že lesbičky, gayové a bisexuálně orientovaní pracovníci se cítí ve firemním prostředí izolováni,“ popisuje banka ve své studii věnované firemní různorodosti. Banka proto začala své týmy skládat tak, aby se i jinak sexuálně orientovaní pracovníci necítili „mimo tým“.

ČTĚTE TAKÉ:

Stabilní součástí rozvah týkajících se diverzity jsou zaměstnanci v předdůchodovém věku. Zatímco v Česku lidé starší padesáti let téměř nemají šanci získat práci a musí volit cestu předčasného důchodu, ve Spojených státech se můžou podívat na specializované internetové stránky, které nabízejí pozice seniorům.

Například Seniors4Hire.org, který řeší i specifické problémy, třeba s tím, jestli pracování pozdě do noci seniorům svědčí, či nikoliv. „Chodíte na čas, jste vyzrálí, jste zodpovědní a rozumíte firemní etice,“ vyjmenovává portál důvody, proč jsou lidé po padesátce oblíbenými členy týmu.

Nové lukrativní posty

Globální online vyhledávač pracovních nabídek Indeed.com momentálně nabízí přes 44 tisíc pracovních pozic v diversity managamentu. Diversity manažera hledá například Microsoft, ale i medicínská společnost Pfizer či US airlines. Jiné firmy tuto problematiku dávají na starost manažerům, kteří mají primárně řešit jiné věci.

„A také bude muset řídit projekty spojené s firemní různorodostí,“ píše atlantská společnost ve svém inzerátu, jímž hledá nového projektového manažera. Zajímavé je, že většina inzerátů nemluví o tom, že by kandidáti měli mít s diverzitou nějaké předchozí zkušenosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco velké korporace a západní firmy diverzitu a svůj přístup k ní řeší, Češi se zabývají zatím jen částečnými úvazky, které jsou chápany jako podpora žen s dětmi.
O diversity manažerovi v Česku neví žádný z oslovených personalistů a headhunterů.

„Tady se pod pojmem diversity rozumí hlavně ženy versus muži a primárně ve vedoucích funkcích,“ tvrdí Josef Papp, headhunter a partner společnosti Stanton Chase. Podle něj to ale znamená, že se česká společnost staví k tomuto trendu pragmaticky a rozumně. Politika diverzity podle něj má smysl, ale nemá se přehánět.

Diverzitu tak v Česku řeší pouze velké zahraniční korporace. Vysokým podílem žen ve vrcholovém vedení se však chlubí třeba i Pivovary Staropramen.

Pronájem nebytový prostor 34 m2 Čáslav
Pronájem nebytový prostor 34 m2 Čáslav

nám. Jana Žižky z Trocnova, Čáslav - Čáslav-Staré Město, okres Kutná Hora
9 500 Kč/měsíc