Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak se letos podvádělo: půjčku nedostanete, ale za telefon platíte tisíce

Telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce i letos odhalila řadu kuriózních případů, kdy prodejci neváhali porušit zákony chránící spotřebitele. Mezi „podnikavce“ okrádajících zákazníky patří prodavači vysavačů, lichváři po telefonu nebo nepoctiví hospodští.

Pracovníci inspektorátu v Ústí nad Labem například již poněkolikáté navštívili předváděcí akci společnosti, která už v minulosti dostala řadu pokut. Na prosincové předváděcí akci nazvané 'Vepřové hody' organizátoři vyhlásili 'soutěž' o pět obálek, ve kterých mělo být 200 000 Kč v hotovosti pro čtyři vylosované.

Inspektoři ale zjistili, že ve čtyřech obálkách byly nastříhané noviny, pouze v jediné obálce bylo vloženo několik tisícikorunových bankovek.

Co řešily letecké společnosti:

Zástupci společnosti poté začali účastníkům nabízet ke koupi vysavač Turbo Bomber II v ceně 63 990 Kč, s údajnou slevou 34 000 Kč. Konečná prodejní cena pro spotřebitele měla být tedy 29 990 Kč. V ceníku firmy, který si kontroloři posléze vyžádali, ale byla uvedena prodejní cena 19 990 Kč.

Společnost za četná porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele čeká správní řízení a vysoká pokuta.

Žádná půjčka, ale účet za telefon za 10 tisíc

Nedávno ČOI dostala řadu stížností, které se týkaly praktik společnosti Rickabys. Ta prostřednictvím inzerátů v tisku nabízí půjčení peněz "ihned, až do domu, bez doložení příjmu." Po zavolání na číslo uvedené v inzerátu se volající dozví, že musí volat na další telefonní číslo, začínající přečíslím 900, které je zpoplatněno částkou 95 Kč za minutu.

Hovor hlas na druhém konci telefonu neustále prodlužuje, dokud jeho cena nepřekročí částku 10 000 Kč, aniž se podaří spotřebiteli získat úvěr. Téměř totožně popsali průběh jednání o úvěru všichni spotřebitelé, kteří se na inspekci obrátili.

Kuriózní stížnosti cestovním kancelářím:

Ani jeden z nich půjčku nezískal, zato jejich účty u telefonní společnosti narostly do tisíců. Posléze vyšlo najevo, že povedená firma dosud neuzavřela jedinou smlouvu o úvěru. Společnost nemine správní řízení o uložení pokuty za porušení zákona o spotřebitelském úvěru.

Je plno!

Další stížnost se týkala nákupu přes slevový portál. Spotřebitel si zakoupil voucher na pizzu v Liberci. Když ho ale chtěl v restauraci uplatnit, nepodařilo se mu to v žádném termínu. Provozovatel restaurace neustále tvrdil, že má plno.

Když se muž s platným voucherem osobně dostavil do provozovny, personál ho vyhodil, že prý obsluhují pouze platící zákazníky. Muž posléze koupi voucheru reklamoval u slevového portálu, který jeho žádost uznal a vrátil mu peníze. Současně s tímto podnikatelem ukončil spolupráci.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...