Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak zachází řetězce v Česku s uzeninami? V boxech mají nadměrné teplo

Problematické uzeniny na stránkách potravinářskéinspekce SZPI - trampské cigáro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Problematické uzeniny na stránkách potravinářskéinspekce SZPI - trampské cigáro... | foto: SZPI

PRAHA Plesnivé salámy, šunka s nepřiznanou sojou či velkým množstvím soli. Od začátku roku do konce listopadu zjistili kontroloři z potravinářské inspekce 23 prohřešků v prodejnách českých řetězců. Podle úřadu může být ale „faulů“ mnohem více.

Je obtížné hodnotit, zda zjištěné množství chyb je vysoké či nikoliv. Kvalita obchodů jedné značky se někdy až dramaticky liší a lidé ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se logicky nejvíce zaměřují na ty „vyhlášené“. Na druhou stranu řadu provozoven nezkontrolují a některé prohřešky neodhalí.

Inspekce ale upozorňuje ještě na jeden důležitý detail. Její lidé při kontrolách opakovaně naměřili vysokou teplotu v chladicích boxech, v nichž si zákazníci zboží vybírají.

Zjednodušeně řečeno: místo pěti stupňů je v nich třeba dvanáct. To je ideální prostředí pro vznik různých druhů plísní.

„Tento nejčastější prohřešek jde na vrub prodejců, kteří nedodržují podmínky úchovy - typicky uzeniny mají v chladicím zařízením s teplotu, která je vyšší než teplota vyžadovaná na obalu,“ podotýká mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

POČTY NÁLEZŮ

  • Kaufland – 7 prohřešků/120 obchodů
  • Albert – 4 prohřešky/336 obchodů
  • Globus – 4 prohřešky/15 obchodů
  • Tesco – 3 prohřešky/205 obchodů
  • Billa – 3 prohřešky/199 obchodů
  • Penny – 1 prohřešek/353 obchodů
  • Makro – 1 prohřešek/13 obchodů
  • Lidl – 0 prohřešků/230 obchodů

    Počty nálezů vycházejí z dat uveřejněných na webu Potraviny na pranýři (leden – konec listopadu), počty prodejen z dat od řetězců. Srovnání nezahrnuje výměry provozoven a počty prodávaného zboží.

Kontroloři zároveň připouští, že ne každá plíseň musí být spojená s pochybením zaměstnanců prodejny. Někdy je vadný výrobek ještě před projitím data použitelnosti a v boxu je požadovaná teplota. Pak je možné, že vinu nese třeba dopravce a doplňovači zboží problém prostě jen přehlédli.

„Spotřebitelům lze doporučit, aby na teploměrech, které musí být povinně v chladicích zařízeních, kontrolovali, zda teplota odpovídá požadavku na obalu masného výrobku,“ radí mluvčí inspektorů Kopřiva.

Podle webu Potraviny na pranýři, který spravuje právě potravinářská inspekce, se české řetězce dopustily od ledna do konce listopadu celkem 23 pochybení. Nejvíce jich kontroloři odhalili u Kauflandu (sedm), na opačném pólu pomyslného žebříčku skončil Lidl s „čistým kontem“.

„Zdůrazňuji, že nás jakýkoliv nález mrzí. Vždy velmi pečlivě konzultujeme nastalou situaci s příslušným dodavatelem a ověřujeme nastavené kontrolní mechanismy, aby se případ neopakoval. Zároveň je nutné si uvědomit, že vzhledem k mnohačetným a pravidelným kontrolám v průběhu roku, kterým ze strany SZPI čelíme, je sedm neodpovídajících druhů zboží sice nepříjemných, nikoli ovšem dramatických. Jedná se o zlomky procent,“ uvádí mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Problematické uzeniny na stránkách potravinářské inspekce SZPI - dětská šunka z...
Problematické uzeniny na stránkách potravinářské inspekce SZPI - plesnivý...

Mezi nalezenými problémy v prodejnách bylo mimo jiné nižší než uváděné množství masa ve spišských párcích nebo uzené krkovici. Fajnšmekři by si také mohli postěžovat na velké množství vody v některých salámech. Ty pak nebyly pro zákazníky „dostatečně vysušené“.

Velmi nebezpečné může být pro některé zákazníky to, že výrobek obsahuje alergen, o němž není na obalu ani zmínka. Příkladem byla soja u vepřového salámu junior z prodejny Penny Marketu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!