Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak správně podat daňové přiznání? Majitelé datových schránek ho musí poslat elektronicky

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto: Lidové noviny

PRAHA Pomalu se blíží termín, dokdy musí osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání. Finanční správa v úterý zveřejnila elektronické formuláře, které soukromníkům, studentům či penzistům tuto administrativní povinnost usnadní. Server Lidovky.cz připravil přehled, ve kterém najdete všechny potřebné informace k daňovému přiznání.

Dokdy musím podat daňové přiznání?

Termín pro podání daně z příjmů fyzických osob je 1. dubna. Do této doby musí mít finanční úřad vaše přiznání na stole. Pokud ale využijete služby daňového poradce, tak si můžete lhůtu prodloužit o další tři měsíce. I tak ale musíte do 1. dubna úřad o tomto kroku informovat. Daňové přiznání se podává vždy zpětně za minulý rok, letošní formulář se tak týká zdaňovacího období za rok 2018.

Koho se to týká?

Daňové přiznání za loňský rok musí podat všichni, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu a zároveň si vydělali více než 15 tisíc korun. Týká se to podnikatelů, studentů, penzistů i některých zaměstnanců. 

Jak můžu přiznání podat?

Na výběr máte dvě možnosti. Buď daňové přiznání pošlete písemně na finanční úřad nebo elektronicky. Pokud však máte zřízenou datovou schránku, tak si vybírat nemůžete a musíte jej poslat elektronicky. Pokud tak neučiníte, budete nejprve vyzváni k nápravě. V momentě, kdy neuposlechnete ani potom, hrozí vám pokuta ve výši dvou tisíc korun. Pokud nesplnění povinnosti závažně ztěžuje správu daní, tak můžete zaplatit pokutu až 50 tisíc korun.

Kde najdu formulář k vyplnění?

Oficiální formuláře pro podání daňového přiznání najdete na stránkách finanční správy. Výhodou elektronického formuláře je, že obsahuje jednoduchého průvodce pro vyplňování přiznání a aplikace po vyplnění celého tiskopisu zkontroluje formální správnost dokumentu. Internetová aplikace také umožňuje podání opatřit uznávaným elektronickým podpisem, popřípadě odeslat s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do datové schránky.

Jaké novinky mě letos čekají?

Při vyplňování přiznání vás letos čekají některé novinky. Dvě z nich se týkají zejména rodičů. Za celý loňský rok můžete uplatnit daňové zvýhodnění na své první dítě ve výši 15 204 korun, to je o 1800 korun více než za rok 2017. Částka zvýhodnění na další děti je stejná jako za rok 2017, tedy 19 404 korun na druhé dítě a 24 204 korun na třetí a další dítě. Kromě toho se také zvyšuje školkové na děti. Maximální částka činí 12 200 korun na každé dítě, což je oproti loňskému roku o 1 200 korun více. O obě slevy může žádat vždy pouze jeden rodič.

Pokud uplatňujete výdaje paušálem, tak byste si měli dát pozor na meziroční pokles u maximální částky. Při uplatnění 80% výdajového paušálu mohou být výdaje maximálně 800 tisíc korun, u 60% paušálu 600 tisíc korun, u 40% paušálu 400 tisíc korun a u 30% paušálu 300 tisíc.

Neméně důležitou změnou jsou přísnější podmínky pro daňový bonus. Ten obdrží poplatníci, u kterých daňové zvýhodnění převyšuje vypočítanou daň z příjmu. Nárok na roční daňový bonus vzniká nově až tehdy, když příjmy za rok 2018 činí 73 200 korun a více. Za rok 2017 byl tento limit nižší, na bonus měli nárok poplatníci s výdělkem 66 000 a více.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...