Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak trestat korupci? 10 největších trestů v úplatkářských skandálech

Obálka s penězi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka s penězi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA První „velkou rybou“ mezi firmami, které v Česku čelí trestnímu stíhání, je stavařský gigant Metrostav. V souvislosti s obviněním v kauze Rath hrozí společnosti trest až 1,5 miliardy či zákaz účasti na veřejných zakázkách. V zahraničí však padaly v korupčních skandálech korporací i mnohem větší tresty.

V Česku od loňského roku zatím platily odsouzené firmy pokuty v řádech desítek tisíc, nebo musely zveřejnit rozsudek v tisku. To by se však mohlo brzy změnit. V kauze Rath se totiž nově vyšetřuje osm stavebních a zdravotnických společností, přičemž nejdůležitější obviněnou firmou je Metrostav.

Stíhání firem v Česku

Od loňského roku lze stíhat právnické osoby i v Česku. Soud může firmu potrestat zrušením, propadnutím majetku, peněžitým trestem (až do 1,5 miliardy), propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty, zákazem činnosti až na dvacet let, zákazem plnění veřejných zakázek, účasti v koncesním řízení nebo ve veřejné soutěži, zákazem přijímání dotací a subvencí (také až na 20 let) nebo uveřejněním rozsudku v novinách. (čtěte VÍCE)

Příklady ze zahraničí dokazují, že do rozsáhlých korupčních skandálů se mohou zaplést i renomované nadnárodní společnosti. Americké úřady se na úplatky v privátní sféře začaly důkladně zaměřovat po kauze Watergate, kdy při vyšetřování financování kampaně prezidenta Richarda Nixona objevily rozsáhlé firemní „fondy“ na uplácení politiků a úředníků.

V rámci korupčního zákona, který následně vznikl v roce 1977, tak bylo odsouzena řada společností a jejich představitelů. Udělené pokuty se mnohdy vyšplhaly do astronomických částek. Podívejte se na přehled těch největších kauz posledních let od serveru Fiscal Times.

1. Siemens (Německo)
Dosud největší korupční skandál praskl na německého strojírenského giganta Siemens. Firma rozdala argentinským politickým špičkám včetně dvou prezidentů úplatky za více než 100 milionů dolarů, když se ucházela o zakázku na výrobu nových občanských průkazů. Za úplatkářství a praní špinavých peněz bylo odsouzeno osm bývalých zaměstnanců a firma musela německým a americkým úřadům zaplatit pokuty ve výši 1,6 miliard dolarů (více než 30 miliard korun).

2. KBR/Halliburton (USA)
Kellogg Brown & Root – dceřinná společnost jedné z největších inženýrských a stavebních firem na světě Halliburton vedla konsorcium firem (viz níže), které se ucházely o zakázku na výstavbu nigerijských elektráren. Za úplatky v řádech stovek milionů dolarů byl loni odsouzen výkonný ředitel firmy Jack Stanley k 2,5letému trestu a firma zaplatila 579 milionů dolarů na pokutách (zhruba 11 miliard korun).

3. BAE Systems (Velká Británie)
Britský zbrojní koncern BAE Systems, který je zapleten i do pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen české armádě, vyšetřují úřady už od roku 1989. Vaz společnosti nakonec zlomila pochybná armádní zakázka pro Saúdskou Arábii, kvůli které zaplatila společnost pokuty za 448 milionů dolarů (8,5 miliardy korun).

4.-5. Snamprogetti (Nizozemsko), Technip (Francie)
Další společnosti zapletená do nigerijských stavebních zakázek (viz KBR výše) Pokuta? 240 milionů dolarů (4,6 miliardy korun).

6. JGC (Japonsko)
Čtvrtá společnost zapletená do korupčního skandálu v Nigérii vyšla s nejmenším trestem – 219 milionů dolarů (4,2 miliardy korun).

7. Daimler (Německo)
Německý automobilový koncern korumpoval úředníky ve více než 22 státech úplatky ve výši desítek milionů dolarů. V roce 2010 mu americké soudy udělily pokutu 195 milionů dolarů (3,7 miliardy korun).

8. Alcatel-Lucent (Francie)
Největší světová pozemní telekomunikační společnost měla uplácet politiky v Costa Rice, Hondurasu, na Thaj-wanu a v Malajsii. Celkem zaplatila pokuty ve výši 137 milionů dolarů (2,6 miliardy korun).

9. Panalpina World Transport (Švýcarsko)
Švýcarsko-americký dopravce ropy uplácel úředníky a politiky v Angole, Ázerbajdžánu, Brazílii, Kazachstánu, Nigérii, Rusku a Turkmenistánu za více než 27 milionů dolarů. Soud vyměřil trest 76 milionů dolarů (1,4 miliardy korun).

10. Johnson & Johnson (USA)
Za uplácení úředníků a expertů kvůli nákupům zdravotnických zařízení v Řecku, Polsku a Rumunsku dostala americká korporace peněžité tresty v celkové výši 70 milionů dolarů (1,3 miliardy korun).

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....