Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jak uložit solární energii? Třeba čerpáním vody z Dunaje do Lipna

Ekonomika

  10:13
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Absorbují elektřinu, která je v dané chvíli v soustavě přebytečná, a vyrábějí proud v době, kdy je ho nejvíce potřeba. Takový je princip přečerpávacích elektráren. Dlouhé Stráně v Jeseníkách, které Češi v nedávné anketě zvolili jako jeden ze sedmi divů Česka, jsou jednou z nich. Kdyby ale záleželo na přání správců energetické soustavy, podobných elektráren by v českých horách stálo hned několik. Na papíře existuje například i ambiciózní projekt přečerpávací elektrárny, který počítá s čerpáním vody z Rakouska do české přehrady Lipno.

Dlouhé Stráně foto: ČTK

Zatímco se dnes odborníci dohadují, nakolik může přetlak stále rostoucího výkonu slunečních kolektorů ohrozit bezpečnost energetických sítí, nabízí právě přečerpávací elektrárny proti takovému "přetlaku" účinnou pomoc.

V době mimo energetickou špičku odebírají levné přebytky elektřiny, z jejichž pomocí čerpají vodu z údolí do umělého jezera na vrcholu kopce. Elektřina pak zůstane prakticky uskladněná v podobě vody, která pak v době, kdy je jí potřeba, padá opět dolů a roztáčí turbíny vyrábějící elektrický proud.

I když odborníci přiznávají, že právě podobný systém by mohl přispět k zajištění stability energetické soustavy ohrožené rostoucím nestabilním výkonem obnovitelných zdrojů, šance na další Dlouhé Stráně je mizivá.

Příliš mnoho odpůrců
"Čas od času k nám chodí developeři, kteří nabízejí projekty přečerpávací elektrárny na různých místech," říká mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Energetická firma ale dosud na žádný podobný projekt nekývla.

A to z několika důvodů. "Jednak by dnes bylo velmi těžké takovou elektrárnu postavit se souhlasem veřejnosti i ekologů, jednak by byla stavba neúměrně drahá, a zřejmě by se tedy ani nevyplatila," tvrdí Kříž.

Dlouhé Stráně měly tu "výhodu", že se začaly stavět už v době komunismu, kdy se energetici na povolení nikoho nemuseli ptát.

Dnes existuje na papíře například i ambiciózní projekt přečerpávací elektrárny, který počítá s čerpáním vody z Rakouska do české přehrady Lipno.

Kromě vysokých nákladů na stavbu ale naráží i na vodohospodářské problémy, tedy možné negativní důsledky výměny lipenské vody s vodou z povodí Dunaje.

O solární energii více:


"Když se jedná o zdroje, vhodné pro regulaci sítě, my dnes vidíme řešení spíše v plynových elektrárnách," říká Kříž. Plynová elektrárna sice nedokáže absorbovat přebytečnou elektřinu, její výkon je ale možné prakticky okamžitě odstavit. A jestliže tedy soustava potřebuje náhle zregulovat a omezit výrobu z některých zdrojů, jsou plynové elektrárny ideální.

Podobně argumentuje i společnost ČEPS, která plány na výstavbu nových přečerpávacích elektráren považuje také za nereálné. "Máme takové projekty v evidenci, ale žádná smlouva o připojení podepsána není," říká mluvčí ČEPS Jana Jabůrková.

Stejně jako Kříž se domnívá, že výstavba umělých nádržích na horách či kopcích by narazila na odpor obyvatel a ochránců životního prostředí. Podle Jabůrkové zřejmě při snaze zajistit bezpečnost sítě proti náhlým výpadkům dostanou přednost plynové elektrárny, jejichž výstavba je jednodušší a kratší.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...