Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak nejlépe vydělat na nemovitosti? Pronajměte byt na týden, tvrdí makléři

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Interiér Roku

PRAHA Násobně vyšší výnos ve srovnání s dlouhodobými pronájmy, ale také mnoho povinností, které jsou spojeny s krátkodobým pronajímáním bytů. Realitní makléři potvrzují, že pořídit si byt na krátkodobý pronájem se v Česku stalo vyhledávanou investiční příležitostí, a to nejen v Praze.

Ekonomové ale varují před nereálným očekáváním. Majitelé navíc nesmějí zapomenout na řadu dodatečných nákladů, které s jejich podnikáním souvisejí. Koupě investičního bytu s vidinou zbohatnutí za dva až tři roky je prý cestou do pekel.

Zásadní při koupi bytu na krátkodobý pronájem je výběr lokality. Mezi nejžádanější patří Praha 1 a Praha 2. Tam se týdenní apanáž za pronájem nemovitosti vhodné pro dva lidi pohybuje odhadem v částkách 9490 a 6809 korun.

Byty v centru metropole obsadí z velké části turisté. Přes společnost Airbnb si byty pronajímají i zaměstnanci korporací, kteří pracují třeba měsíc na nějakém projektu. „Mezi další zajímavé zóny patří pražské čtvrti Žižkov, Smíchov, Pankrác, Holešovice, Dejvice či Libeň,“ říká Daniel Kotula, spolumajitel realitní kanceláře RE/MAX Center.

V Praze 5 tak lze na pronájmu získat něco přes šest tisíc korun, nejnižší příjem lze naopak očekávat v Praze 4, 8, 9 a 10. Airbnb upozorňuje, že jde o odhad založený na ceně rezervací podobně umístěných nabídek.

Výnos z krátkodobých pronájmů je podstatně vyšší v porovnání s dlouhodobými. Dle statistik developerské společnosti Trigema, která se zabývá průzkumy trhu, činí průměrný nájem v Praze 18 352 korun bez poplatků, medián 13 tisíc korun. Průměrné nájemné za metr čtvereční dosahuje 264 korun, medián je 239 korun. Třetina všech bytů v Praze určená k pronájmu je s dispozicemi 2 + kk. Průměrné nájemné takového bytu činí 12 340 korun.

Zájem o krátkodobé ubytování je značný. Kotula odhaduje, že v Praze 1, 2 a na Žižkově jej hledá až každý druhý klient. V širším centru pak poptávka tvoří zhruba deset procent z celkového objemu.

Češi si pořizují investiční byty ke krátkodobým pronájmům nejen v Praze. Kamila Henčlová, investiční specialistka pobočky Zlín realitní kanceláře M&M reality, tvrdí, že dvě třetiny bytů pořízených na Zlínsku na investici využívají následně majitelé právě ke krátkodobým pronájmům.

Vysoká poptávka po těchto bytech podstatně ovlivňuje realitní trh.

Krátkodobé pronájmy (Kč/týden)

Praha 1 9490

Liberec 6636

Brno 6507

Olomouc 6498

Karlovy Vary 6181

Český Krumlov 5611

Ostrava 3986

Zdroj: odhad Airbnb.cz k 3. 10. 2016 na modelu bytu pro dvě osoby

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....