24. ledna 2011 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak zabránit nelegálnímu stahování hudby? Dát ji zdarma na web

Česká hudba půjde možná hromadně a zdarma na web | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká hudba půjde možná hromadně a zdarma na web | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Největší česká hudební vydavatelství vyjednávají o tom, že na jaře své archivy zveřejní na webu a každý, kdo bude připojen k internetu, bude moci tuto hudbu poslouchat zdarma. Platit by lidé měli až v případě, že si chtějí skladby stáhnout a poslouchat je i tam, kde internet není.

Na snahu vydavatelství upozornily Hospodářské noviny (HN), podle nichž se tak firmy v hudebním průmyslu snaží čelit propadu prodeje klasických CD a nelegálnímu stahování hudby.

Vydavatelé zároveň lobbují u ministra kultury za to, aby stát uzákonil tvrdší postihy "pirátství", a to hlavně pro ty, kdo hudbu na web ilegálně ukládají.

Nový projekt se má jmenovat JetStream nebo JetMusic, a pokud odstartuje v plné šíři, mohl by fungovat jako ústřední digitální archiv pro stovky tisíc alb české populární hudby.

Prodej hudby v Česku skomírá
Prostřednictvím webu se nyní podle deníku v tuzemsku prodává jen pět procent hudby, tedy až desetinásobně méně než ve světě. Pokud jde o prodej klasických nosičů hudby, v polovině 90. let jich Češi ročně koupili 9,5 milionu, loni jen kolem 1,5 milionu.

Zástupci vydavatelství zatím detaily projektu tají a mluví o něm jen v obecné rovině. "Pokud se nám to podaří dát na trh, může to radikálně změnit situaci v hudebním průmyslu," řekl deníku jeden z tvůrců záměru, šéf české pobočky Universal Music Group Tomáš Filip.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?