Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak zmírnit hladomor? Severokorejský režim šmelí s cigaretami

Severokorejští vojáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejští vojáci. | foto: ČTK

PCHJONGJANG Severokorejský režim se snaží získat tvrdou měnu za každou cenu. Potřebuje ji na nákup jídla i vybavení pro armádu. Cigarety vyrobené v zahraničí a určené pro severokorejský trh tak tajně přeprodává do Vietnamu a na Filipíny, napsal list Financial Times. Navíc údajně plánuje otevřít zemi cizím investorům.

Severokorejci začali vydělávat na rozdílech v cenách cigaret. Nakupují cigarety v Singapuru od společnosti British American Tobacco s tím, že jsou určeny pro severokorejský trh.

Jenže tyhle cigarety se teď prodávají ve Vietnamu a na Filipínách, kde jsou dražší než v Severní Koreji. Nakonec zřejmě skončí v Číně. Rozdíl v cenách inkasuje v tvrdé měně severokorejská vláda.

Tabákové kolečko
Podle listu se cigarety projely na lodi ze Singapuru do severokorejského přístavu Nampo, pak se vrátily zpět do Singapuru a nakonec je vyložili ve vietnamském Haiphongu nebo filipínské Manile.

Některé dokumenty ale naznačují, že možná šlo jen o několik prázdných kontejnerů. Měly vyvolat u British American Tobacco dojem, že Severokorejci dodržují ustanovení dohody za miliony dolarů. Firma se sice cítí podvedena, ale při striktním výkladu práva nejde o ilegální aktivitu.

Společnost už přestala cigarety do Severní Koreje prodávat. Dodává jen materiál na cigarety severokorejské firmě Craven A. Není ale jisté ani to, zda tamní cigarety skutečně končí na severokorejském trhu.

Severní Korea nemá moc jiných možností, jak získat zahraniční měnu. Dosud prodávala do zahraničí hlavně zbraně, jenže zesílené obchodní embargo, přijaté loni v květnu OSN po pokusném výbuchu severokorejské atomové bomby, jí to znemožňuje.

Navíc se podařilo odhalit sítě, kterými severokorejský režim pašoval do zahraničí heroin a padělané dolary. Přitom severokorejský režim prostředky potřebuje tím více, čím důrazněji země i mezinárodní organizace omezují pomoc Severní Koreji.

Například Jižní Korea, která je se Severní stále formálně ve válečném stavu, poslala loni humanitární pomoc jen ve výši 37 milionů dolarů.

V roce 2007 to bylo za 207 milionů dolarů. Dokonce hrozí, že Světový potravinový program (WFP) přeruší pomoc. Hlavní sponzor WFP, Spojené státy, odmítl dál platit. Peníze pošle, až humanitární pracovníci budou moci sledovat cestu jídla ke konečným příjemcům. Existuje totiž podezření, že potraviny končí u vojáků.

Země speciálních zón
Severní Korea už má kvůli embargu a plánovanému hospodářství takové potíže, že se za nedostatek potravin omluvil veřejně dokonce severokorejský diktátor Kim Čong-il. Hospodářské problémy se loni pokusil vyřešit ještě větším utužením plánovaného hospodářství, ale nepovedlo se. Ustoupil a opět prý povolil místní trhy.

Podle japonského listu Chosun Sinbo, který severokorejský režim používá pro vzkazy do zahraničí, teď plánuje dokonce vytvořit devět speciálních ekonomických zón pro zahraniční investory.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...