10. ledna 2012 7:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jaká krize? Rekordní vývoz vyvolává naději

Avia - výrobní linka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Avia - výrobní linka |

PRAHA Společnost Sandvik Chomutov vyrábí v areálu bývalých válcoven trub na okraji Chomutova speciální nerezové potrubí. To se používá třeba při podmořské těžbě ropy a plynu. Chomutovská firma je jejich největším výrobcem na světě. Celá produkce směřuje na export, převážně na mimoevropské trhy.

„Během čtyř let bychom rádi zdvojnásobili obrat na osm miliard korun,“ uvedl nedávno pro LN ředitel podniku Jiří Polman. Právě chomutovský Sandvik je příkladem firmy, které se s velkou pravděpodobností bude dařit i letos. Podniky zaměřené na export budou ve výhodě.

INFOGRAFIKA:

EXPORT

Podle posledních dat z loňského listopadu vzrostly zakázky pro český průmysl ze zahraničí o 10,6 procenta, zatímco nové zakázky na domácím trhu klesly o 6,8 procenta.

Zájem je mimo EU

Navzdory signálům o nástupu recese objem vývozu zboží z České republiky v listopadu přepsal historické rekordy.

Jeho hodnota dosáhla 265 miliard korun, a o šest miliard tak překonala dosavadní maximum z loňského března. V meziročním srovnání byl listopadový export o téměř deset procent vyšší.

Pohled na detailní čísla Českého statistického úřadu odhalí, že v loňském druhém pololetí výrazně rostl vývoz do Ruska a Spojených států, ale také do zemí, jako je Kazachstán a Jižní Korea. Naopak meziroční nárůst vývozu do zemí eurozóny jen zřídka převýšil desetiprocentní hranici.

Vývoz za celý loňský rok se přiblížil na dohled hranici tří bilionů korun. Obchodní bilance zůstává přebytková. Podle odhadu analytika Komerční banky Jiřího Škopa dosáhl loňský přebytek zhruba 180 miliard korun, což překonává předloňských 121 miliard i dosavadní rekord 149,6 miliardy korun z roku 2009.

Dominance aut trvá

Hlavním tahounem českého exportu zůstává automobilový a strojírenský průmysl. Například nošovický závod koncernu Hyundai Motor loni navýšil výrobu o čtvrtinu na 251 tisíc osobních aut. Z tohoto počtu směřovalo 97 procent na zahraniční trhy.

Mladoboleslavská Škoda Auto navýšila prodej aut meziročně o 15 procent na 875 tisíc aut. Nejvyšší růst zaznamenala na trzích v Číně, Indii, Německu a Rusku. A další expanzi Škodovky na zahraničních trzích mají podpořit nové modely Citigo a Rapid.

Růst exportu zaznamenávají také společnosti podnikající v oboru energetického strojírenství či investičních celků, jako Vítkovice, ČKD Group a Škoda Power.

Také dalším strojírenským podnikům se daří. „V letošním roce očekáváme navýšení tržeb o zhruba 70 procent,“ uvedl pro LN marketingový ředitel společnosti Aero Vodochody Martin Kowalczyk.

Byl to právě rostoucí objem exportu dopravních prostředků a dalších strojů, co přispělo k nečekaně silnému výsledku průmyslové výroby v loňském listopadu. Průmyslová výroba se zvýšila o 2,7 procenta ve srovnání s říjnem,v meziročním srovnání narostla o 5,4 procenta.

Letošní rok bude horší

Samotný statistický úřad upozornil, že listopadový výsledek „vylepšily“ mimořádné vlivy. Poměrně malé odvětví ostatních dopravních prostředků, kam patří například výroba lokomotiv a letadel, se totiž předvedlo mimořádným nárůstem produkce o 64 procent meziročně.

V letošním roce se čeští exportéři pravděpodobně nevyhnou dočasnému oslabení zahraniční poptávky. Analytici varují, že oslabení kurzu koruny vůči euru i dolaru českému vývozu příliš nepomůže. Většina vývozců totiž současně patří mezi dovozce - a import surovin, dílů či polotovarů se jim letos prodraží.

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.