27. března 2009 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jaké je České pivo? Ředěné vodou

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Podmínky pro využívání evropské ochranné známky České pivo dovolují tuzemským pivovarům ředit pivo vodou. U tradičních českých receptur se pivo vždy vařilo bez přidávání vody v průběhu vaření, nyní však celá řada tuzemských pivovarů od původních postupů ustupuje.

Píše to dnešní vydání E15, kterému informaci potvrdil výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. První lahve se známkou České pivo se v obchodech objeví v polovině dubna.

Pití alkoholu (ilustrační foto)Postup, podle něhož se pivo nejprve nechá vařit na vyšší stupňovitost a potom se rozředí vodou na požadovaných 12 nebo deset stupňů, se ve světě používá běžně. Tradiční české pivo se však podle všech receptur vařilo od počátku na konečnou stupňovitost a přidávání vody po uvaření nepřicházelo v úvahu.

Podmínky pro využívání ochranné známky České pivo, které dojednávaly pivovary bez ohledu na názory spotřebitelů, nyní dovolují celé řadě tuzemských pivovarů od původních postupů ustupovat, píše deník.

Ředí počítač
"Technologie, kdy se pivo vaří a kvasí jako kupříkladu čtrnáctka a poté se ředí na desítku, se u nás běžně, nebo spíš velice často, používá. Snižuje to potřebu investic do nových varen. Když je velká spotřeba piva, dělá se jedna várka a ta se pak počítačem rozředí," vysvětlil Veselý.

Tuzemské pivovary o nových a českými pivaři opovrhovaných postupech při výrobě piva nechtějí příliš mluvit. Přiznávají však, že se pivo ředí stále častěji. "V 15. století by jim za to usekli ruce. Ano, vím, že se to dělá, ale nechtějte po mně, abych ukazoval. Za nás mohu slíbit, že se to nikdy nedělalo a dělat nebude," prohlásil prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů a ředitel Pivovaru Černá Hora Jiří Fusek.

Kompromis
Podle Veselého může tuzemský pivovar použít na pivo řezané vodu bez problémů i evropskou ochrannou známku České Pivo. "Podmínky pro použití známky jsme vyjednávali dva roky. Bylo to složité a výsledkem je kompromis, podle něhož je možné známku využít pro drtivou většinu vyráběných piv," uvedl Veselý. "Naším cílem bylo, aby ochranná známka vydržela a nemuseli jsme neustále reagovat na změny technologií," uvedl Veselý.

Kvalitu českých piv bude kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ta by do budoucna měla také vést seznam piv, která známku využívají.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!