4. srpna 2009 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jako první projevili zájem o dostavbu Temelína Američané

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Lidové noviny

PRAHA Americký dodavatel jaderných elektráren Westinghouse se zúčastní výběrového řízení na výstavbu dvou nových bloků v JE Temelín, které včera vyhlásila společnost ČEZ. Westinghouse o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

"Díky předchozím zkušenostem, které má Westinghouse s dodávkami pro Temelín, dobře vnímáme potenciál a schopnosti, kterými Česká republika disponuje pro navrhování a konstrukci takto rozsáhlých projektů," řekl ředitel pro rozvoj mezinárodních zakázek Westinghouse Gary Shuttleworth.

Odborníci se shodují, že v případě použití tlakovodního reaktoru připadá pro ČEZ v úvahu v podstatě jen pět dodavatelů: vedle amerického Westinghousu dále francouzská Areva, ruský Atomstrojexport, japonské Mitsubishi nebo společný francouzsko-německo-japonský projekt Atmea.

Westinghouse je výrobcem jaderného reaktoru takzvané třetí plus generace AP 1000. Čtyři reaktory tohoto typu jsou podle Shuttlewortha ve výstavbě v Číně, v USA má firma dodat šest reaktorů. Na technologiích Westinghouse je podle firmy založeno 40 procent ve světě fungujících jaderných elektráren.

Westinghouse se podílel na výstavbě prvních dvou bloků Temelína a do roku 2010 do něj dodává jaderné palivo. Od roku 2010 jej nahradí ruská firma TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

ČTK, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz