20. října 2012 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

JAKOBSEN: Čeká nás sáhnutí na ekonomické dno

Do ulic vyšly desetitisíce lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do ulic vyšly desetitisíce lidí. | foto: ČTK

Rok 2012 byl prozatím dobrým rokem pro investory a pro naději, ovšem nesmírně špatným rokem pro reformy a zaměstnanost. Propast mezi jednotlivými sektory ekonomiky a jednotlivci těžícími z aktuální politiky sázející na prodlužování stávajícího stavu na jedné straně a reálnou ekonomikou na straně druhé je největší, s jakou jsem se za svoji kariéru doposud setkal.

Hlavní otázky pro zbytek roku 2012 musí být tedy následující: Jak dlouho se nám ještě může dařit udržet sociální nespokojenost pod pokličkou a za jakou cenu?

Zvýšené sociální napětí panuje nejenom ve Španělsku, Portugalsku a Irsku, ale kupodivu také v Německu, kde nejbohatších 10 % obyvatel drží ve svých rukou 53 % veškerého bohatsví oproti 45 % v roce 1998.

Z krize a tištění peněz doposud téměř bezvýhradně těžili pouze bohatí a banky a brzy za to možná bude muset zaplatit střední třída, protože cena pracovní síly se nyní v poměru k HDP pohybuje na nejnižší úrovni od 40. let 20. století

ECB řízená dlužníky

V posledních měsících se centrální banky rozhodly v „monetárním kasinu“ vsadit vše na červenou. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi i předseda Federálního rezervního systému Ben Bernanke přinutili představenstva svých institucí k přijetí extrémních opatření a ECB i Fed jsou nyní ovládány zastánci extrémně holubičího přístupu.

Nejdramatičtější je ovládnutí ECB členy ‚klubu Med‘ – toto je téma, které by v konečném důsledku mohlo poškodit platební schopnost Evropy, protože ECB řízená dlužníky je podstatně jinou bankou než banka, kterou ovládá vyrovnanější skupina zemí s rozpočtovými přebytky i deficity.

Makroekonomická opatření zoufale selhala a musí je nahradit důraz na mikroekonomiku. Společnosti zařazené do indexu S&P 500 (s výjimkou finančního sektoru) jsou dobrým příkladem úspěšnosti mikroekonomiky (firem a jednotlivců) – v roce 2012 prozatím dosahují 20% návratnosti vlastního kapitálu!

Dokladem selhání markoekonomické politiky je rekordní nezaměstnanost pohybující se v případě EU na úrovni 11,2 % a negativní růst evropské ekonomiky, která by dle konsensu měla v roce 2012 oslabit o 0,5 %.

Blížíme se ke dnu

Tuto konstelaci bychom mohli považovat za extrémně negativní, ale abychom byli upřímní, současná situace je tak bezútěšná a negativní, že prakticky už zbývá prostor jenom pro zlepšení. S výjimkou USA překoná rok 2013 v meziročním srovnání snadno výsledky roku 2012 a jsme i nadále přesvědčeni, že evropská i americká ekonomika se nyní odrážejí ode dna.

Rok 2013 by mohl být pro akciové trhy bolestivým rokem, ale dojde v něm také k oživení ve tvaru písmene V, za kterým bude stát výše zmíněné zlepšení stavu mikroekonomiky.

V období mezi 4. čtvrtletím roku 2012 a 1. čtvrtletím roku 2013 si sáhneme na absolutní dno ekonomické aktivity, k čemuž přispějí maximální snahy o úsporná opatření prosazované po celém světě, extrémně defenzivní investoři i spotřebitelé a bankovní prostředí, ve kterém jsou regulační požadavky na kapitálovou přiměřenost mnohem důležitější než zákazníci a jejich úvěrové potřeby. Jinými slovy budeme čelit maximálnímu protivětru.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Najdete na Lidovky.cz