5. ledna 2013 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

JAKOBSEN: Prognózy jsou příliš optimistické

Akciové trhy v západní Evropě neudržely růst a hlavní indexy pokračují v poklesu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akciové trhy v západní Evropě neudržely růst a hlavní indexy pokračují v poklesu. | foto: Reuters

Titulky v médiích shodně tvrdí, že nynější prostředí politiky lehce dostupných peněz, politické stability a “rozumných” ocenění vytvořilo perfektní podmínky nejen pro vánoční rally, ale hlavně pro ještě lepší ročník 2013.

Není snad ironií, že ještě před rokem panovala shoda, že rok 2012 nebude pro akcie zrovna růžový (většina stratégů předpovídala těžký rok s nulovým nebo jen několikaprocentním růstem)? Objevili se dokonce i analytici, kteří mluvili o poklesu. Nyní se naproti tomu vrátil konsenzus do hvězdných výšin.

Podle agentury Bloomberg si ani jeden oslovený odborníků nemyslí, že index S&P 500 příští rok klesne! Průměr odhadů kde by se měl index po roce nacházet je 1 575 bodů, tedy že v příštím roce by měly americké akcie vzrůst o více než 10 %.

Loni v této době se v průměru čekal růst okolo 5 %. Letos je sentiment zhruba dvakrát tak silný jako loni. To až nutí k zamyšlení, jak se rizikové prostředí zjednodušilo.

Souhlasná víra v růst trhů mi připomíná mé začátky na parketu londýnské Chase Manhattan Bank.

Měli jsme jednoho klienta. Řekněme, že podnikal s čokoládou. A ten zkoumal výhledy hlavních měn pro příštích 12 měsíců, z pera deseti největších světových bank.

Pak se podíval na předpovědi a konsenzuální názory, a pokud našel více než 80 procentní shodu, pak investoval přesný opak. Tento klient byl přitom zdaleka nejziskovějším, jakého jsem kdy potkal.

Možná v současném prostředí je nápad investovat proti názoru většiny lepší než věřit všeobecnému konsenzu, že současné makropolitické hrátky s tištěním peněz budou mít blahodárné účinky pro akciové trhy.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank