20. ledna 2016 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jakou elektroniku lidé kupují: táhnou mobily, tablety ztrácí přízeň

Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Praha/Las Vegas Začátek roku je nejen dobou bilancování, ale také předpovědí. Obojího jsme se dočkali v rámci veletrhu CES 2016 v Las Vegas nebo krátce po jeho skončení. Zveřejněné předpovědi říkají, že výrobcům počítačů, televizorů a tabletů budou ubývat zákazníci. A to možná víc než vloni.

Podle předpovědí Consumer Technology Association (CTA), pořadatele veletrhu CES, má jen americký průmysl se spotřební elektronikou v letošním roce dosáhnout objemu rekordních 287 miliard dolarů v koncových cenách. Zájem o elektroniku poroste celosvětově, hlavní podíl na tom má mít takzvaný internet věcí, tedy příchod čím dál většího množství různých druhů k internetu či vzájemně připojených chytrých zařízení.

Tradiční kategorie produktů jako smartphony, televizory a notebooky však třeba v USA povedou jen k jednoprocentnímu nárůstu trhu, o zbytek se bude muset postarat nová technika. Tyto kategorie pak spolu s tablety a klasickými PC tvoří asi polovinu příjmů v byznysu s elektronikou a přinejlepším budou pouze stagnovat.

Například tablety, donedávna ambiciózní kousek elektroniky, ztrácí přízeň zákazníků, letos se jich má podle předpovědí CTA celosvětově podat 176 milionů namísto 192 milionů vloni. Velká část tohoto poklesu má přitom pocházet z vyspělých trhů, jako jsou ten americký nebo evropský. Jen v USA má poptávka klesnout o devět procent na 60 milionů kusů.

To prodeje mobilních telefonů mají i v letošním roce v USA stoupat a to asi o pět procent, což zhruba odpovídá i globálním předpovědím. Třeba ty od společnosti IDC hovoří o tom, že v následujících letech do roku 2019 bude růst v oblasti chytrých telefonů pouze jednociferný, v průměru asi 7,4 procenta.

Samsung Galaxy Tab Pro S patří mezi PC do kategorie přístrojů 2 v 1, které čeká...
Samsung Galaxy Tab Pro S patří mezi PC do kategorie přístrojů 2 v 1, které čeká...

Stagnace čeká celosvětový trh s televizory namísto loňských 232 milionů kusů se jich má podle CTA letos prodat asi 230 milionů kusů. Na tom, že nebude pokles výraznější, se mají podílet především moderní televize se 4K rozlišením, které se stávají cenově dostupnými a jejichž kvalita obrazu má přesvědčit zákazníky k výměně starých přístrojů.

Zákazníci mají kupovat čím dál větší úhlopříčky obrazovek a třeba prodeje chytrých televizorů mají v USA letos stoupnout o 13 %. I přesto, že výrobci budou prodávat čím dál pokročilejší výrobky nelze očekávat, že by jim to však zvýšilo příjmy a to z důvodu silné konkurence.

Výrazný růst, alespoň v USA, před sebou mají kategorie bezdrátových reproduktorů a sluchátek, kterých by se mělo dohromady v zemi prodat za více než 2,1 miliardy dolarů. O 21 % má růst prodej zařízení pro chytrou domácnost jako třeba chytrých termostatů, detektorů kouře, kamer, vypínačů či zásuvek, jen v USA mají přinést výrobcům 1,2 miliardy dolarů.

I přes relativně vlažné přijetí chytrých hodinek zákazníky má růst i kategorie nositelné elektroniky. Společně s fitness náramky přinesou chytré hodinky celkem 4 miliardy dolarů.

Počítačů se podle statistik společností IDC i Gartner poprvé od roku 2008 prodalo vloni méně než 300 milionů kusů a letos má trend poklesu pokračovat. To ale neznamená, že mají všechny kategorie strádat. CTA například předpokládá, že prodeje laptopů, tedy přenosných počítačů, v USA vzrostou o dvě procenta na 27,6 milionu kusů.

Na růstu se mají podílet především zařízení typu dva v jednom, tedy konvertibilní notebooky a tablety s připojitelnou klávesnicí, kterých si mají Američané zakoupit 11,7 milionu, což má znamenat nárůst téměř o polovinu proti loňsku.

CTA také ukazuje kategorie, které by měly raketově vystřelit vzhůru. Týká se to třeba dronů, jejichž prodeje mají vzrůst o 149 procent, zařízení pro virtuální realitu čeká prý růst na pětinásobek loňských objemů.

Kompletní přehled trendů z letošního veletrhu CES v Las Vegas přinese nové číslo magazínu Index LN, které vychází v pondělí 25. ledna s Lidovými novinami.

vokLuděk Vokáč