10. února 2016 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

James Bond i Harry Potter jsou na prodej. Slavné studio vyjde na osm miliard

Daniel Craig jako James Bond ve filmu Spectre. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Craig jako James Bond ve filmu Spectre. | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Filmové studio Pinewood, které na stříbrném plátně zvěčnilo Hvězdné války, Supermana nebo Jamese Bonda, bude zřejmě k mání. Investiční banka Rothschild už pracuje na strategické revizi kapitálové základny a struktury, a to včetně možnosti prodeje. Cena by měla přesáhnout 250 milionů liber.

Oznámení pro investory, které filmové studio uveřejnilo na svých internetových stránkách, vyvolalo pozitivní reakce na burzovních trzích. Akcie firmy pod vidinou výhodného budoucího prodeje vzrostly o patnáct procent.

„Věříme, že Pinewood má potenciál navázat na silné výkony posledních let a další růst jak ve Velké Británii, tak na mezinárodní úrovni. Rada se nyní snaží najít nejlepší způsob, jak dosáhnout vhodné kapitálové struktury, aby firma mohla v nejlepším zájmu akcionářů realizovat své cíle,“ sdělil k možnému prodeji zdrženlivě jednatel Pinewood Ivan Dunleavy.

Firemní dokumenty hovoří jasněji. Revize strategie financování je podle nich pro plné využití budoucího potenciálu společnosti nezbytná.

„V souladu s tím byla bance Rothschild zadána strategická revize celkové kapitálové základny a struktury, která by mohla zahrnovat prodej společnosti,“ stojí v prohlášení.

Vlastníci chtějí zisk

Likviditu akcií společnosti totiž dusí jejich vlastnictví, které pevně ovládají Peel Holdings s 39 procenty, klenotnická společnost Warren James s 26,1 procenta a Aviva s 13,1 procenta. Pro vstup na hlavní akciový trh londýnské burzy je přitom nutné, aby alespoň čtvrtina akcií byla volně obchodovaná.

Poté, co se Peel Holdings v roce 2011 nepodařilo Pinewood převzít, se tak prodej za účelem zhodnocení, zdá jako jasná volba.

V současnosti je firma ceněna na 250 milionů liber, v přepočtu zhruba 8,7 miliardy korun.

Studia Pinewood, nacházející se zhruba 30 kilometrů západně od Londýna, produkují filmy od 30. let minulého století. Mezi nejslavnější tituly patří filmy o agentovi 007 Jamesi Bondovi, Pirátech z Karibiku, Harrym Potterovi a další.

Po roce 2000 studio založilo pobočky v USA, Malajsii, Kanadě a Dominikánské republice.

Opět nezničitelný. James Bond (Daniel Craig) překonal traumata a funguje znovu...
Spectre. Z natáčení.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz