10. prosince 2013 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akciové trhy zaznamenaly ztráty

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

V minulém týdnu zaznamenaly akciové trhy celkový pokles, který díky pátečnímu vývoji nakonec nenabyl dramatičtějšího rozměru. Především akciové indexy v USA a Evropě pak ztrácely téměř 5 dnů v řadě, když se investoři po dosažení nových lokálních i historických maxim opět soustředí na vztah aktuálních cenových úrovní a stavu ekonomiky s přihlédnutím k očekávané úpravě programu odkupu aktiv ze strany americké centrální banky.

Výsledkem je opět citelná reakce na makrodata, která v případě lepších než očekávaných údajů z americké ekonomiky způsobují negativní reakci na akciových trzích. Především pak data z trhu práce, o který Fed opírá úvahy o omezení stimulativních programů.

V minulém týdnu pak právě data o tvorbě nových pracovních míst za listopad v USA poskytla důvod pro prodejní tlak, když jednoznačně lepší data vyvolávají odůvodněnou obavu z možné úpravy politiky Fedu. Ten bude zasedat příští týden a do té doby budou na očekávání investorů působit především zveřejňované makroúdaje i komentáře jednotlivých představitelů a členů Fedu.

Tento týden pak bude na samotná data ale spíše skromnější, lze tedy očekávat mírný růst, druhá polovina týdne by ale měla prověřit stávající optimismus a víru investorů v budoucí růstový vývoj trhů.

Mimo akciové trhy pak zaujal vývoj cen ropy a zlata, když cena amerického typu ropy (WTI) po předchozích týdnech ztrátového vývoje posílila nad hladinu $ 95/barel, což naznačuje technický signál pro další možné posílení. Naopak zlato si připsalo další ztrátu, kdy cena klesla téměř k hladině $ 1200/unce.

Na domácím trhu pak vývoj odpovídal vývoji na světových trzích, nově ale pak situaci domácích bankovních titulů může ovlivnit záměr rodící se vlády, která chce ustavit sektorovou daň, když shoda panuje především na bankovním odvětví. Akcie Komerční banky v této souvislosti oslabily k minimům z letošního srpna a září na hladinu 4200 Kč.

Jan Korb, makléř Patria Direct