4. června 2013 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Dále roste riziko korekce

Budova americké centrální banky Fed | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova americké centrální banky Fed | foto: Reprofoto

Uplynulý týden pokračoval na trzích převážně stabilní vývoj, který v jeho samotném závěru ale přešel v intenzivnější pokles především v USA. Takový vývoj pak poznamenal také úvod tohoto týdne, který probíhá také ve znamení ztrát.

S koncem května se také uzavřela fáze 7měsíčního nepřetržitého růstu amerického souhrnného indexu S&P 500, který za toto období zpevnil o 15,5 %. Prozatím index neztratil svou v tuto chvíli technicky prorůstovou charakteristiku, ale její pozitivní charakter se minimálně oslabil a zvýšilo se tak riziko pokračování ztrát a ziskových realizací.

V Asii pak například japonský souhrnný index Nikkei 225, který jen od začátku letošního roku zpevnil přes 50 %, v minulém týdnu také dále oslabil a z hlediska hodnocení trendu vstoupil do klesajícího (medvědího) vývoje, když od svých letošních maxim ztratil již více než 10 %.

Mezi důvody, nebo spíše zdůvodnění, aktuálního vývoje se řadí obavy investorů z možného utlumení prorůstových opatření centrálních bank – především Fedu.

Předpokládá se, že pozitivní vývoj a stav americké ekonomiky povede ke snížení objemu odkupovaných aktiv, což by mohlo přinášet rizika.

Tato očekávání se pak projevují na první pohled nelogickým chováním trhů, které vykazují růstový vývoj v reakci na mírně horší nebo neutrální makroúdaje, a naopak ztrácejí spolu s daty, která potvrzují ekonomický růst. Otázkou zůstává, zda takové chování bude dále převládat, nebo akciové trhy zaznamenají další pokles a korekci.

Tento týden nás čekají události spojené se zasedáním Evropské centrální banky, v pátek pak budou zveřejněna data z trhu práce za poslední měsíc v USA. Na domácím trhu je zřejmě nejzajímavější dění okolo společnosti ČEZ a jednání o dostavbě Temelína, kdy odsunutí dostavby v tuto chvíli působí na akcie společnosti pozitivně.

Jan Korb, makléř Patria Direct, Martin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!