2. dubna 2013 11:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Kypr podkopal důvěru v sílu Evropy

Lidé na Kypru vybírají peníze z bankomatů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé na Kypru vybírají peníze z bankomatů | foto: ČTK

V minulém týdnu se vývoj na hlavních akciových trzích rozdělil na dva proudy. Evropa a také asijské trhy spíše ztrácely, zatímco v USA uzavíraly akciové indexy týden růstem na nová maxima, souhrnný index S&P 500 zaznamenal své historicky nejvyšší uzavření (1569 b., předchozí hodnota 1565 b.) a do vyrovnání svého historického maxima (1575 b.) mu chybí jen několik bodů.

Důvod pro odlišný vývoj tkví především v nejistotě, kterou na trhy přinesla eskalace bankovní krize na Kypru. Způsob jejího řešení vyvolal do budoucna otázky především o možné nákaze evropského (případně světového) bankovního systému, který by v budoucnosti mohl být mnohem tvrdší pro vkladatele, a tedy věřitele problematických bank.

Na Kypru se předpokládá, že snížení hodnoty vkladů a následný dopad na reálnou ekonomiku bude mít dlouhodobě negativní efekt. U velkých evropských zemí, jako je Španělsko nebo Itálie, by však podobně tvrdý přístup znamenal hrozbu pro ekonomický vývoj na úrovni celé Evropy. Definitivní parametry „zdanění“ kyperských vkladů tak zřejmě ještě v blízké budoucnosti ovlivní dění v Evropě.

Ale v minulém týdnu to bylo nejen dění okolo Kypru, co znamenalo pokles evropských trhů, byla to také zveřejňovaná makrodata, která poukázala na stagnaci nebo zhoršení ekonomiky eurozóny nebo i zhoršení důvěry pro region.

Naopak v USA pokračuje růstový vývoj, který posunuje indexy na nová historická nebo lokální maxima a který je prozatím založen na trvajícím zlepšení makroekonomických údajů – stabilní růst cen nemovitostí, zlepšující se celková zaměstnanost, pozitivní výhled pro firemní sféru, to jsou opory pro příznivý akciový vývoj.

Rizikem však může být potřeba silně růstových ukazatelů (poslední týden se snižuje pozitivní dynamika hodnot reportovaných údajů) a také technické indikace popisující současný vývoj, kdy příliš rychlý růst bez korekcí může být základem pro korekci a pokles trhu, zdánlivě bez jasné příčiny.

Takové situaci může napovídat vyrovnávání historických bodových maxim a vysoká očekávání investorů před výsledkovou sezonou za první čtvrtletím tohoto roku (v USA začíná již v týdnu od 8. dubna).

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...