17. prosince 2013 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy porušují růstový trend

Korejská burza v Soulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korejská burza v Soulu. | foto: ČTK

Akciové trhy v minulém týdnu oslabily nejvíce za poslední dva měsíce, když investoři využili růstu celkové nejistoty k ziskovým realizacím. Ztráty na úrovni 2 procent u předních akciových indexů přinesly změnu ve stávajícího trendu, který z prorůstové charakteristiky, jasně panující poslední 3 měsíce, přešel do mírného poklesu.

V každém případě v tuto chvíli nepanuje jednoznačný trend s dostatečně silnou podporou na technické úrovni. Nadále převládá nejistota spojená s rozhodováním Americké centrální banky (Fed) o nastavení její politiky odkupu některých tříd aktiv.

Tento týden bude probíhat zasedání právě Fedu, respektive jeho rozhodovacího orgánu FOMC. Očekává se, že by spolu se zlepšujícími se makrodaty i údaji z trhu práce mohlo dojít k postupnému omezování stávajícího objemu odkupu dluhopisů (85 mld. USD měsíčně) s cílem omezit toto nestandardní opatření. Rozsah omezení, případně určení konkrétního okamžiku pak bude mít rozhodující vliv na chování investorů po zasedání Fedu (středa 20.15 našeho času).

Čím větší omezení nebo bližší časový horizont jeho omezení, tím více negativní reakce na akciových i dluhopisových trzích, naopak těžit by z takové situace mohl dolar vůči dalším měnám, především pak euru. Mimo tuto hlavní událost bude zveřejněna celá škála důležitých makro údajů, buď v USA, nebo v Evropě.

Na domácí scéně pak proběhne zasedání České národní banky, při němž se neočekává žádné tak zásadní rozhodnutí, jaké padlo při posledním zasedání. Tehdy došlo k měnové intervenci, která skokově oslabila domácí měnu. Tentokrát se očekává spíše další doprovodný komentář k této události a také hodnocení aktuální ekonomické situace.

Jan Korb, makléř Patria Direct