2. července 2013 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy se zklidnily a mírně posílily

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi | foto: ČTK

V minulém týdnu na akciových trzích převládl opatrný růst, který zčásti korigoval předchozí silný pokles, přesto však z technického hlediska nadále převládá indikace pro další možný pokles. Další hrozbou se pak ukázalo chování čínské centrální finanční instituce, která projevila nižší ochotu vypomoci domácímu bankovnímu systému. Situaci pomohly zklidnit až slovní intervence, které přispěly k celkově růstovému vývoji trhů.

Tento týden pak bude pro investory zajímavý především z hlediska makroekonomických údajů – v Evropě i USA půjde o červnová data o úrovni průmyslové produkce, v USA v závěru týdne pak o data o červnovém vývoji na trhu práce.

Obecně platí, že investoři nehodnotí samotné údaje ve smyslu toho, že pozitivní data jsou důvodem pro držení nebo nákup akcií, ale že takové údaje potvrzují oprávněnost úvah o případném snižování objemu podpory finančních trhů ze strany centrálních bank. Takže pokud páteční údaje o vývoji na trhu práce v USA přinesou pozitivní překvapení z hlediska míry nezaměstnanosti nebo tvorby míst, může na trzích dojít paradoxně k prodejům a ztrátám.

Sledovanou událostí bude také čtvrteční zasedání ECB. Nepředpokládá se, že by došlo k nějaké změně na úrovni stávající politiky, ale důležitý bude především následný komentář Maria Draghiho. Na úrovni EK pak je důležité jednání o trhu emisních povolenek, jeho výsledek by mohl ovlivnit obchodování s energetickými tituly.

Příští týden pak bude zahájena hlavní výsledková sezóna za druhý kvartál. První výsledky společností, které byly zveřejněny v průběhu tohoto týdne, přinesly proti očekávaným hodnotám spíše zklamání (Monsanto, BlackBerry, Accenture).

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!