26. dubna 2012 17:00, aktualizováno  17:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jančura: Mám informace, že soutěže kolem Kalouska byly cinknuté

Majitel Student Agency Radim Jančura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel Student Agency Radim Jančura | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Nemám zatím dost indicií, abych dostal pana Kalouska za mříže. Ale mám informace, že soutěže, které se kolem pana Kalouska točily, byly cinknuté," řekl v on-line rozhovoru pro Lidovky.cz majitel Student Agency Radim Jančura.

Jančura v on-line rozhovoru se čtenáři diskutoval tři hodiny, během nichž zodpověděl na 74 dotazů. Mimo jiné i na otázky týkající se trestního oznámení, které na něj podal ministr financí Miroslav Kalousek, vysvětloval svůj postoj k monopolu Českých drah a opřel se i do bývalého šéfa ČEZ.

Odpovědi Radima Jančury v on-line rozhovoru pro Lidovky.cz si přečtěte zde:

"Na pana Kalouska toho mám dost, abych dokázal obhájit své tvrzení, že je největší zloděj v této zemi," zaútočil opět Jančura. Není to poprvé, kdy proti ministrovi financí pálí ostrými. Kvůli dřívějším výrokům o tom, že si v politice nakradl miliardy, na něj Kalousek dokonce podal trestní oznámení.

Radim Jančura kritizuje Kalouska, korupci i Romana:

A co riskuji? Dva roky vězení? A co riskuje pan Kalousek? Že odejde z politiky, nebo nejlépe z této země? Pak za to to riziko dvou let stojí.

Na pana Kalouska toho mám dost, abych dokázal obhájit své tvrzení, že je největší zloděj v této zemi.

Já mám jen dostatek podnětů, indicií a informací, že soutěže, které se kolem pana Kalouska točili byly cinknuté, nebo dokonce nebyly žádné.

Pokud budeme všichni neustále připosraní říkat své názory, pak nic nezměníme.

Pan Roman je nyní ještě silnější, ovládá skrz Beneše nejen Čez, ale nyní i dozorčí radu. Dokud bude Kalousek politikem, tak Roman v teplácích nebude.

Je třeba říci, že jsem pravicově smýšlející, ale to co dělá pravice v tzv reformách je spíše zločin proti lidem.

Jakmile člověk, i křivák, ztratí společenskou úctu, ztratí opravdové přátele. Jakmile tito lidé příjdou i o moc, ztratí i ty pseudo přátelé a zůstanou sami. Podobně dopadl Gross.

 

Údajnou korupci navíc Jančura kritizuje i u dalších vlivných lidí. Za zloděje označil i náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku.

"Jestliže politik dopustí, aby miliardová soutěž byla zmanipulovaná, není pochyb, že šlo o korupci," zdůvodňoval výroky Jančura čtenářům. Případného soudního postihu se nebojí: "A co riskuji? Dva roky vězení? A co riskuje pan Kalusek? Že odejde z politiky, nebo nejlépe z této země? Pak za to to riziko dvou let stojí."

Politik by se podle něj měl zasazovat o to, aby soutěže byly vypisovány transparentně, nediskriminačně a způsobem, který státu nejvíce ušetří peníze. "Pokud si komplikuje život tím, že soutěž nevypíše vůbec nebo je cinkne, tak se tím alespoň pro mne automaticky stává zlodějem," řekl Jančura.

Krade málo politiků, ostatní tomu ale přihlíží

Jančura vidí problém v tom, že sice krade jen malá část politiků, většina ostatních ale přihlíží, a stává se tak spoluviníky. "Ořežeme-li korupci na minimum, ušetříme 120 až 180 miliard ročně, což je dost peněz k tomu, abychom si mohli dovolit akceptovatelnou sociální politiku a zároveň měli vyrovnaný rozpočet," doplnil.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

V rozhovoru se čtenáři došlo také na kritiku monopolu Českých drah na železnici. Státní fiirma podle něj jezdí dlouhodobě a schválně za ztrátové ceny. "Je třeba vypisovat soutěže, aby do deseti let jezdily všude nové vlaky mnoha dopravců a za menší dotace než dnes. Na podzim 2009 dostaly dráhy zakázku za 150 miliard korun bez výběrového řízení, což je v rozporu s českými a hlavně evropskými zákony," řekl v rozhovoru Jančura.

Z monopolu na železnici viní Jančura Romana

Za neochotu politiků a ČD pustit na železnici konkurenci viní Jančura bývalého šéfa ČEZ Martina Romana, který Českým drahám přikazoval, aby nakupovaly vlaky u Škody Plzeň. "Martin Roman stále vlastní nebo nějak ovládá Škodu Plzeň. Když vyběhly na povrch informace o jeho spojení na Škodu, pan Kalousek se tvářil překvapeně a nařídil jako zástupce státu audit, který řídil Romanův kamarád a nový šéf ČEZ Beneš," řekl Jančura.

JANČURA v. KALOUSEK

Podnikatel Radim Jančura čelí trestnímu oznámení, které na něj podal za dřívější výroky ministr financí Miroslav Kalousek. Jančura pro Českou pozici mimo jiné uvedl, že "... jsme nechali nejbohatšího člověka v této zemi – díky miliardovým tendrům na obraně, díky smlouvě na výběr mýta s firmou Kapsch, což je také jeho práce, i díky softwaru pro ministra Drábka, v němž má dle mých informací také prsty – dělat ministra financí. Jak může politik, který toto organizoval a s velkou pravděpodobností si nakradl hezké miliardy, být šéfem státní pokladny? To je opravdu kozel zahradníkem.“

Na to reagoval Kalousek trestním oznámením. Domnívá se, že Jančurovy výroky jsou za hranou zákona. "Ať prošetří, zda nedošlo k trestnému činu pomluvy šířenému tiskem, kterého se dopustil pan Jančura vůči mé osobě,“ řekl Kalousek.

„Je to jedno z nejsprostších osočení, a že jsem hodně zvyklý, a právě proto je to tak strašné, protože toto počínání je společensky nesmírně nebezpečné,“ míní Kalousek.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz