Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jančura si nechá prodělečné taxíky. Rozšíří flotilu a přidá novou značku

Radim Jančura, zakladatel a vlastník Student Agency, představil projekt pražské taxislužby Tick Tack | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura, zakladatel a vlastník Student Agency, představil projekt pražské taxislužby Tick Tack | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Před několika týdny mluvil Radim Jančura o projektu pražských taxíků jako o úletu. Vyjednával dokonce o prodeji této firmy. Serveru Lidovky.cz ale prozradil, že se nakonec rozhodl jinak. Tick Tack Taxi si ponechá – a naopak ji výrazně rozšíří. Přibude i další značka aut.

Úspěšný brněnský podnikatel na podzim připustil, že jeho bílé taxíky v Praze prodělávají. Navíc se mu neosvědčil pokus s řidiči-zaměstnanci, kteří podle Jančury neměli motivaci snažit se nad rámec svých povinností. A byli pro firmu drazí.

Přestože majitel skupiny Student Agency nikdy neřekl, kolik na provoz více než stovky taxíků doplácí, byly úvahy o prodeji logické. Došlo i na konkrétní jednání. „Zájemci o vstup do Tick Tacku byli. Ale rozhodli jsme se, že v projektu budeme pokračovat a naopak ho výrazně rozšíříme,“ řekl pro Lidovky.cz Radim Jančura.

Výrazně podle něj přibude aut i řidičů. Přesné počty ale chce majitel skupiny Student Agency upřesnit později. Stejně tak i novou filozofii podniku. Už nyní pro firmu jezdí jen řidiči na živnostenský list. „Tento převod je dokončený,“ řekl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj. Tick Tack tedy už funguje podle modelu obvyklého u jiných taxislužeb.

Řidičů je nyní zhruba stejný počet jako aut, tedy kolem stovky.

Jádrem flotily Tick Tack Taxi zůstanou limuzíny Audi A6. „A přibude ještě jedna značka,“ prozradil Jančura.

Podle informací serveru Lidovky.cz by mělo jít o vozy Škoda Octavia, dohodu však podnikatel ještě neuzavřel. Počet škodovek by měl přesáhnout stovku a měly by fungovat jako alternativa k limuzánám Audi.

Velké plány neklaply

Rozšířená služba Tick Tack – s vozy Audi a řidiči zaměstnanci – odstartovala v hlavním městě v listopadu roku 2013. Firma existovala už dříve, šlo o menší pražskou taxislužbu se zhruba 40 auty. Pak do ni vstoupil Radim Jančura, získal zhruba devadesátiprocentní podíl a vyhlásil plány na velkou expanzi.

Mluvil zejména o očištění pověsti pražské taxislužby, na leasing nakoupil luxusní auta a spustil rozsáhlé nábory zaměstnanců. O „zkušené“ pražské taxikáře Radim Jančura nestál.

Jenže zaměstnanecký model se ukázal jako velmi nákladný.

„Nejsme v zisku. Souvisí to s tím, že zhruba 65 procent toho, co vybereme od našich klientů, odevzdáme státu ve formě DPH či zaměstnaneckých odvodů. Naše konkurence přitom jede na systém OSVČ,“ řekl Jančura v říjnu pro Lidovky.cz.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...