3. ledna 2013 22:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jančura získal citlivé údaje o rychlících ČD, dráhy se zlobí

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda (vlevo) a majitel společnosti Student Agency Radim Jančura byli hosty nedělního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda (vlevo) a majitel společnosti Student Agency Radim Jančura byli hosty nedělního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. | foto: ČTK

PRAHA Železniční společnost RegioJet podnikatele Radima Jančury získala od ministerstva dopravy údaje o rozdělení čtyřmiliardových dotací na rychlíkové tratě. K informacím se dostala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Citlivé údaje chce Jančura zveřejnit v pondělí. České dráhy to považují za narušení trhu a cítí se poškozeny. Doposud se snažily zveřejnění informací o výši dotací zabránit i soudně.

RegioJet se tak dostal k provozním výsledkům jednotlivých tratí, na kterých jsou provozovány státem objednávané rychlíkové spoje Českých drah. Ministerstvo dosud výši dotace na jednotlivých tratích nezveřejňovalo. Uvádělo jen, že drahám na dotacích platí 120 korun za kilometr. O uvolnění informací rozhodl bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš.

ČTĚTE TAKÉ:

To, že ministerstvo údaje předalo pouze jednomu subjektu na trhu, považují dráhy za porušení zákona a narušení trhu. "Zvýhodňují tak pouze jednoho účastníka trhu," řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. České dráhy údaje o rozdělení dotací považují za obchodní tajemství. Ministerstvu dopravy uvolněním informací údajně hrozí sankce a náhrada škody.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz