Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jančurovy vlaky svezly tisíce lidí, průvodčí za zpoždění dávali tatranky

Radim Jančura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura. | foto: Lidové noviny

DĚČÍN Propagační jízdu vlakem společnosti RegioJet na trati Děčín - Krupka na Teplicku o víkendu využilo na 4000 cestujících. Právě velký zájem lidí ale přinesl problémy v podobě zpoždění, které moderní nízkopodlažní soupravy Siemens provázelo po oba víkendové dny. Na začátku se objevily i technické potíže dané tím, že trať je dlouho nepoužívaná, hlavním důvodem zpoždění byly ale davy zájemců o svezení, řekl provozní ředitel RegioJet Jan Paroubek.

Zatímco v sobotu nabrala hned první ranní souprava asi hodinové zpoždění, v neděli už se podle něj vlaky vracely z Krupky do Děčína později asi o deset minut.

"Přijali jsme provozní opatření k eliminaci zpoždění. Hned v sobotu jsme oba vozy soupravy rozpojily, jezdily každý zvlášť a na trati se křižovaly. Při normálním provozu by se vlaky zdržely v zastávce vždy maximálně minutu. Vzhledem k obrovskému zájmu cestujících to ale byly dvě až tři minuty, což po celé délce trati vytvoří i dvacetiminutové zpoždění," vysvětlil Paroubek.

Kvůli zpoždění průvodčí přestali vybíral symbolické pětikorunové jízdné, cestujícím naopak jako kompenzaci rozdávali džusy a tatranky. Mezi Děčínem a Krupkou, po takzvané Kozí dráze, budou vlaky RegioJet jezdit i příští víkend. V pondělí firma vypraví své vlaky také na trať mezi Litvínovem a Ústím nad Labem. Ta je ale, na rozdíl od Kozí dráhy, frekventovaná. "V pracovní dny přesto problémy neočekáváme. Vlaky využijí hlavně lidé dojíždějící za prací a studenti," doplnil Paroubek.

Reklamní jízdy za deset milionů
RegioJet vlastní společnost Student Agency podnikatele Radima Jančury. Za reklamní provoz svých motorových vlaků zaplatí deset milionů korun. Vlaky by měly po následující tři měsíce projet většinou českých krajů. Firma si na propagační akci nazvanou "Žluté jaro na železnici" pronajala dvě soupravy Siemens, ve kterých mimo jiné nabízí připojení k internetu pomocí wi-fi. Vozidla jsou ve žlutých barvách Student Agency, firma je má na operativní leasing.

RegioJet loni usilovala o provozování osobní regionální dopravy ve čtyřech krajích. Ty ale nakonec výběrová řízení nevypsaly a uzavřely desetileté smlouvy s Českými drahami. Výsadní postavení ČD a loňský postup krajů Jančura dlouhodobě kritizuje a chce si na něj stěžovat v Bruselu.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...