21. května 2012 11:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

JANEČKA: Fondy na pojistné riziko

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

V době, kdy zpomaluje růst americké a čínské ekonomiky, Evropě hrozí recese a stále přetrvává dluhová krize, je velice obtížné vydělávat na tradičních aktivech, jako jsou akcie, dluhopisy nebo komodity.

Kam tedy investovat peníze v období nejistoty na trzích? Jednou z možností pro zkušenější investory mohou být fondy investující do instrumentů navázaných na pojistné riziko, takzvané Insurance Linked Securities. K těm patří zejména katastrofické dluhopisy, které zpravidla emitují pojišťovny za účelem získání likvidity a přenesení pojistného rizika na jiné subjekty.

Jde o poměrně nové investiční odvětví, které si od počátku předchozí dekády získalo značnou oblibu především u institucionálních investorů. Důvodem jsou stabilní výnosy na úrovni 6-8 procent ročně a velmi nízká závislost na cyklickém vývoji kapitálových trhů. Ani tato investice se ovšem neobejde bez rizika. K hlavním rizikům u tohoto typu investic patří omezená likvidita.

U těchto fondů je nutné počítat s delším investičním horizontem a výběry v rámci prvního roku bývají penalizovány výstupním poplatkem. K největším hrozbám pro fondy na pojistné riziko patří přírodní katastrofy velkého rozsahu. Nejvyšší ztráty tyto fondy zaznamenaly kvůli škodám způsobených hurikánem Katrina v roce 2005 a ničivým zemětřesení v Japonsku z loňského března.

Přesto výnos indexu Swiss Re Cat Bond sledující vývoj katastrofických dluhopisů činil 7,8 procenta p. a. za posledních deset let, přičemž jeho největší propad za toto období nepřesáhl pět procent.

Marek Janečka, portfoliomanažer J&T IS

Najdete na Lidovky.cz